Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

RADOM

Osiński ponownie zawisł na ścianie

sobota, 26 września 2020 15:09 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 pułku piechoty im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu oraz Grupa Rekonstrukcyjna Policji odsłoniły tablicę upamiętniającą mjr. Tadeusza "Brzęk" Osińskiego. Po ośmiu latach, w poprawionej wersji, znalazła się ona ponownie na ścianie Rogatki Warszawskiej.

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w samo południe. Na skrzyżowaniu ulic Malczewskiego i Struga stawili się także dyrektor wydziału kultury UM w Radomiu Sebastian Równy, Związek Piłsudczyków RP, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego oraz uczniowie i dyrekcja szkół ZDZ w Radomiu.

- Chcemy, aby pamięć o zasłużonym radomianinie, mjr. Tadeuszu "Brzęk" Osińskim, żołnierzu I Kompanii Kadrowej, dowódcy Szwadronu Radomskiego, posła na Sejm II RP, żołnierza września, wielkiego patrioty i społecznika nadal trwała. Stąd inicjatywa przywrócenia tablicy pamiątkowej na ścianie Rogatki Warszawskiej - mówi Andrzej Mędrzycki, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 p.p. w Radomiu:

Co bardzo ważne, treść tablicy, po ośmiu latach została poprawiona. Z jej treści usunięto błąd historyczny: "mjr Michał T. "Brzęk" Osiński 1892-1983, legionista, poseł na Sejm II RP, Dowódca szwadronu 72 PP, więzień obozu jenieckiego, patriota i społecznik. SKRZR 2012". Jak zwrócił uwagę Andrzej Mędrzycki, Osiński nigdy nie był dowódcą, ani nawet żołnierzem 72. Pułku Piechoty:

Przypominanie o takich bohaterach jest szczególnie ważne - mówi porucznik Paweł "Łuk" Murawski z pododdziału kawalerii ochotniczej z 11. pułku Ułanów Legionowych:

Wybór Rogatki Warszawskiej na miejsce upamiętnienia majora nie było przypadkowe. To właśnie z jego inicjatywy uratowano zabytkowy obiekt przed wyburzeniem. W jej miejscu miało powstać rondo. Nie powstało, a rogatka jest już po generalnym remoncie i stanie się miejscem wystaw prac plastycznych.

Darczyńcami tablicy są m.in. poseł Konrad Frysztak, Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 72 pułku piechoty - Andrzej Mędrzycki i Andrzej Chałubiński oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej i przyjaciele.

Na zakończenie uroczystości, członkowie stowarzyszenia 72 pułku piechoty im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu wręczyli okolicznościowe odznaczenia.