Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 maja 2022

RADOM

Od jutra czerwona strefa i nowe obostrzenia. Co się zmieni?

piątek, 23 października 2020 12:05 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook.com/Mateusz Morawiecki
Weronika Chochoł

Nauka zdalna dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, wyjścia dzieci od 8 do 16 lat tylko pod opieką dorosłych, ograniczenie działalności lokali gastronomicznych jedynie do przygotowywania dań na wynos i większy nacisk na pomoc seniorom - to tylko niektóre ze zmian, które będą obowiązywać od jutra w całej Polsce. Czerwoną strefę oraz dodatkowe obostrzenia ogłosił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Przedszkolaki, uczniowie i szkoły

Obok wprowadzenia w całej Polsce czerwonej strefy rząd zadecydował o wprowadzeniu zdalnego nauczania dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, chodzi o zmniejszenie kontaktów społecznych w placówkach oraz środkach transportu publicznego. Jak wyjaśniał szef rządu wśród osób w wieku od 13 do 18 roku życia obserwuje się 3 razy więcej zakażeń, niż u młodszych. Decyzję argumentował również większą potrzebą kontaktu z opiekunami czy rówieśnikami oraz nauki u młodszych dzieci. W trybie zdalnym pracować będą również szkoły wyższe i ponadpodstawowe.

Dodatkowo, dzieci i młodzież do 16 lat w godz. 8.00-16.00 z domów będą mogły wychodzić jedynie pod opieką dorosłych. 

Gastronomia

Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić normalnej działalności. Będzie ona ograniczona do przygotowywania posiłków na wynos. Taka sytuacja ma potrwać przez najbliższe dwa tygodnie, jednak jak mówił premier Mateusz Morawiecki, istnieje możliwość przedłużenia tego obostrzenia w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju. 

Spotkania

Wprowadzono zakaz zgromadzeń i spotkań powyżej 5 osób. Wyjątkiem są spotkania wynikające ze wspólnej pracy oraz spotkania osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. 

Seniorzy

Premier zaapelował również do osób powyżej 70. roku życia o ograniczenie aktywności na zewnątrz. Zobowiązał jednocześnie samorządy do zorganizowania wsparcia dla seniorów. Rząd prosi również bliskich osób starszych o ograniczenie wizyt do koniecznego minimum. - Jeżeli odwiedzamy naszych bliskich to krótko i z zachowaniem dystansu - apeluje prof. Andrzej Horban. 

Działalność zawieszą również sanatoria.

Czerwona strefa

Samo wprowadzenie czerwonej strefy wiąże się z obostrzeniami: 

Kościoły i inne wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie czerwonej strefy, to liczba osób zgromadzonych musi zostać zmniejszona o połowę. Wszyscy muszą zasłaniać usta i nos. W uroczystościach, które odbywają się na zewnątrz może wziąć udział maksymalnie 150 osób. Wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos, a także zachować dystans 1,5 m.

Transport publiczny i zbiorowy – w czerwonej strefie obowiązują limity: 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

Handel – klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, a także stosowania środków do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – w czerwonej strefie w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci, nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne - obowiązuje zakaz organizowania uroczystości typu welesla, konsolacje czy chrzciny

Wydarzenia kulturalne - w strefie czerwonej odbywają się w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, w strefie żółtej co drugiego miejsca. W przypadku miejsc nieoznaczonych, na widowni musi być zachowana odległość 1,5 m między widzami, a wykorzystanych może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Widzowie muszą też mieć zakryte usta i nos.Wydarzenia plenerowe - w strefie czerwonej można je organizować pod warunkiem, że jednocześnie widownia nie będzie liczyć więcej niż 100 osób, a odległość między widzami wyniesie co najmniej 1,5 m. Jeśli ta odległość będzie przestrzegana, uczestnicy nie muszą mieć maseczek. Podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą imprez w żółtej strefie organizowanych w otwartej przestrzeni.

W czerwonej strefie obowiązuje zakaz organizacji kongresów i targów, działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki.