Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: Niedziela, 03 lipca 2022

RADOM

Projekt "Bajka" - polskie wiersze w dwóch jezykach na YouTubie

czwartek, 23 czerwca 2022 15:14 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Studenci Wydziału Sztuki radomskiego uniwersytetu realizują Projekt "Bajka". Polskie bajki i wiersze są tłumaczone na język ukraiński, ilustrowane, animowane i publikowane w serwisie YouTube.

Projekt "Bajka" realizują studenci pod opieką Łukasza Gierka, wykładowcy radomskiego uniwersytetu. Skierowany jest do dzieci ukraińskich, które w wyniku wojny trafiły do Polski.

- Polega on na tym, że bajki polskie przetłumaczyliśmy na język ukraiński i zrobiliśmy z nich słownik. Mamy na przykład wiersz "Na Straganie", gdzie jest mnóstwo warzyw i owoców. Kiedy jest fragment opowiadający o cebuli, to słowo "cebula" jest podkreślone i pod spodem przetłumaczone na język ukraiński - tłumaczy Łukasz Gierek.

Bajki i wiersze są nie tylko tłumaczone, ale też ilustrowane i animowane.

- Opracowujemy graficzne wybrane polskie i ukraińskie wiersze, tłumacząc je na drugi język. Tworzymy słowniczek, który ułatwi naukę dzieciom. Stworzyliśmy także kanał na YouTubie o nazwie "Projekt Bajka", gdzie dodajemy audiobooki czytane przez studentów - mówią studentki Wydziału Sztuki.

Projekt nie zakończy się tylko na opublikowaniu wierszy na YouTube.

- Planujemy także opublikować go w formie .pdfu. Będzie on opublikowany na stronie uczelni i w mediach społecznościowych - dodaje Łukasz Gierek.

W projekt zaangażowaniu byli studenci zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.