Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

„Hubalowa Legenda” – plenerowa lekcja historii w skansenie

niedziela, 18 września 2022 17:27 / Autor: Ewelina Walczak
fot. radio Plus Radom/ Ewelina Walczak
Ewelina Walczak

Piękne obrazy z komentarzem historycznym. Muzeum Wsi Radomskiej kolejny raz przeniosło uczestników wydarzenia w czasie. Tym razem do 1939 roku.

Choć pogoda nie sprzyjała Muzeum Wsi Radomskiej wypełniło się miłośnikami historii i nie tylko. Dzisiaj w malowniczej scenerii skansenu, mieliśmy okazję zobaczyć widowiskowe inscenizacje historyczne, skosztować grochówki, czy obejrzeć trzy wystawy. Główną atrakcją programu były zdecydowanie historyczne inscenizacje. W atmosferę wydarzeń z 1939 roku wprowadzał, pomysłodawca wydarzenia, Przemysław Bednarczyk, kierownik Działu Kultury Wsi w Muzeum Wsi Radomskiej. Malowniczy, pofałdowany teren skansenu zamienił się w pole bitwy.

Inscenizacja przygotowana była niczym film, a akcja rozgrywała się na naszych oczach. Widowisko opatrzone komentarzem historycznym narratora (Przemysława Bednarczyka), przerodziło się w wyjątkową lekcję historii. -Rok 2022 to 120 rocznica urodzin majora Dobrzańskiego, to jest bardzo ważna rocznica. Musimy pamiętać o naszej przeszłości o naszych bohaterach, o osobach, które kiedyś walczyły za naszą niepodległość, byśmy my dzisiaj, ich potomkowie mogli żyć bezpiecznie. Zawsze powtarzam, że aby iść do przodu, trzeba pamiętać o swojej tradycji, swojej tożsamości narodowej (...). „Hubalową Legendą” czyli plenerową lekcją historii w skansenie, chcemy pokazać mieszkańcom Radomia, a przede wszystkim osobom młodym, żeby uczyli się historii, tej prawdziwej historii, bo wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze- mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej:

Widowiska historyczne są w ostatnim czasie popularnym sposobem na przekazywanie wiedzy o przeszłości. Muzeum Wsi Radomskiej organizuje je od wielu lat. - Spotykamy się po latach. Nasze pierwsze widowisko odbyło się tutaj w Muzeum Wsi radomskiej w 2004 roku i było to Powstanie Styczniowe. Od początku ten ruch rekonstruktorski w Radomiu i okolicy skupiał ludzi, którzy pasjonują się przede wszystkim historią i tym, żeby w ciekawy sposób te historię promować i przekazywać innym - Bartosz Bednarczyk, zastępca komendanta Hufca Radom - Miasto, rekonstruktor, współzałożyciel radomskiej grupy rekonstrukcyjnej historycznej "Vis" oraz patron organizacyjny dzisiejszego wydarzenia w Muzeum Wsi Radomskiej:

Zapytaliśmy uczestników wydarzenia o wrażenia z dzisiejszego wydarzenia w Muzeum Wsi Radomskiej:

Muzeum Wsi Radomskiej wspierają w tym wydarzeniu jako partnerzy: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Radom Miasto, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego.