Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

RADOM

Warto zostać dawcą narządów

piątek, 18 listopada 2022 12:07 / Autor: Klaudia Bzducha
fot. stronazdrowia.pl
Klaudia Bzducha

Transplantacja narządów jest szansą na życie dla wielu chorych. Liczba osób oczekujących na przeszczep stale rośnie, zaś dawców jest coraz mniej. Kto może nim zostać? O tym mówi Adam Parulski, koordynator transplantacyjny.

Skuteczne leczenie tą metodą przeprowadza się w Polsce od ponad 50 lat. W Polsce, najczęściej dokonuje się przeszczepu nerek. - Obecnie na przeszczep oczekuje tyle osób, że w ciągu 2-3 lat, nie będziemy w stanie ich przeszczepić - dodaje dr n. med. Adam Parulski, koordynator transplantacyjny Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego.

- Najczęściej przeszczepiamy nerki. Po pierwsze dlatego, że są dwie, a po drugie są narządem, który ma dużą zdolność do regeneracji. Pobrane, nadają się do przeszczepienia w ciągu nawet do 48 godzin - dodaje koordynator.

Większość narządów i tkanek do przeszczepienia pochodzi od osób zmarłych. Stwierdzenie śmierci człowieka następuje po ustaniu wszelkich czynności mózgu lub po ustaniu krążenia krwi. Czy od każdej osoby zmarłej, można pobrać narządy?

Chorzy, którym dokonano przeszczepienia, nie poznają tożsamości dawcy, który uratował im życie, ponieważ dar narządów od zmarłego jest anonimowy.

Poniższe wykresy pochodzą ze strony Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" 2021.