Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

RADOM

Dzisiaj Światowy Dzień Cukrzycy

wtorek, 14 listopada 2023 07:33 / Autor: Milena Brzyska
Milena Brzyska

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. To międzynarodowe święto ma na celu zwiększanie świadomości na temat cukrzycy, promowaniu profilaktyki, edukacji oraz wsparciu dla osób zmagających się z tą chorobą.

Podczas Dnia Cukrzycy organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, akcje społeczne, spotkania edukacyjne i badania profilaktyczne, mające na celu zwrócenie uwagi na problem cukrzycy, jej przyczyny, skutki oraz możliwości zapobiegania i leczenia. W tym dniu organizacje zajmujące się zdrowiem i pacjenci wspólnie podejmują wysiłki, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat wpływu cukrzycy na zdrowie publiczne.

Obchody Dnia Cukrzycy stanowią okazję do budowania wspólnoty wsparcia dla osób dotkniętych cukrzycą, a także do propagowania zdrowego stylu życia jako skutecznej metody prewencji tej choroby. Wiedza na temat cukrzycy oraz jej skutków jest kluczowa, aby społeczeństwo mogło bardziej świadomie zadbać o swoje zdrowie i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. To schorzenie metaboliczne charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co wynika z problemów z produkcją lub działaniem insuliny – hormonu regulującego poziom cukru.

Współczesny tryb życia, z nadmierną konsumpcją wysoko przetworzonej żywności, brakiem aktywności fizycznej i wzrostem otyłości, przyczynia się do epidemii cukrzycy. Choroba ta ma poważne konsekwencje dla zdrowia, prowadząc do problemów z sercem, nerek, oczami oraz układem nerwowym.

Dlatego też edukacja na temat zdrowego stylu życia, regularnej aktywności fizycznej i zrównoważonej diety stają się kluczowe w zwalczaniu cukrzycy i jej powikłań. Warto również podkreślić potrzebę regularnych badań profilaktycznych oraz świadomość wśród społeczeństwa na temat czynników ryzyka związanych z cukrzycą.

O rodzajach cukrzycy, jej przyczynach, objawach, skutkach oraz profilaktyce mówi Agnieszka Czerwonka, dietetyk:

Czy postawienie diagnozy o cukrzycy wywraca świat do góry nogami, mówi Michał Ciupak, prezes Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Rejonowy w Radomiu: