Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Czwartek, 23 maja 2024

RADOM

Bezpłatne czujniki czadu od Powiatu Radomskiego

wtorek, 30 stycznia 2024 07:37 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Ponad tysiąc czujników czadu rozda Starostwo Powiatowe w Radomiu w ramach kampanii pod hasłem ,,Babciu, dziadku NIE czujesz – trujący, bezwonny, bezbarwny”. Czujniki rozdawane będą podczas spotkań prewencyjnych w szkołach na terenie powiatu radomskiego. Pierwsze z cyklu odbędzie się dziś w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrówce Warszawskiej w gm. Wierzbica.

W ramach kampanii profilaktycznej, organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Radomiu od 30 stycznia do 21 lutego w różnych gminach na terenie powiatu będą spotkania z mieszkańcami. Policjanci i strażacy porozmawiają o różnych zagrożeniach, a powiatowy rzecznik konsumentów będzie ostrzegać przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Co ważne, podczas każdego ze spotkań zainteresowani będą mogli odebrać bezpłatnie czujnik czadu.

– Bardzo się cieszę, że służby włączyły się w naszą akcję profilaktyczną, skierowaną przede wszystkim do seniorów z powiatu radomskiego. Jako samorząd powiatowy wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców, organizując coraz więcej tego rodzaju inicjatyw. W ramach kampanii rozpoczniemy spotkania w szkołach na terenie powiatu, podczas których będziemy również przekazywać zainteresowanym bezpłatne czujniki czadu. Kupiliśmy 1000 takich urządzeń, aby przynajmniej 100 osób z każdej gminy powiatu mogło z nich skorzystać. Czujniki mogą otrzymać osoby, które ukończyły 65. rok życia mieszkające samotnie lub tacy, których członkiem najbliższej rodziny jest osoba niepełnosprawna. Podczas spotkania wystarczy tylko złożyć wniosek, aby otrzymać czujnik – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski:

Gdy liczy się czas

Starszy brygadier Marcin Ziomek, p.o. Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu podkreślił, że w ostatnich latach w powiecie radomskim są coraz lepsze drogi, a starostwo wspiera również zakup nowoczesnych wozów bojowych.

– Jednak nawet najlepsze wozy i najlepsze drogi oraz najlepsze wyszkolenie strażaków nie będą liczyć się tam, gdzie liczy się przede wszystkim czas. To czas od momentu zauważenia zagrożenia, jak pożaru czy wypadku, do momentu przyjazdu służb jest bezcenny. Właśnie dlatego namawiamy i zachęcamy mieszkańców do zakładania czujek tlenku węgla, które w porę mogą ostrzec przed niebezpieczeństwem, a przez to uratować zdrowie i życie – mówił szef radomskich strażaków:

Ostrzeżenia i praktyczne porady

– Radomscy policjanci włączyli się w powiatową kampanię, ponieważ zależy nam na propagowaniu informacji o metodach działania przestępców, w tym metodzie „na wnuczka” czy „na policjanta” oraz ich wariantach. Stąd nasi funkcjonariusze będą informować mieszkańców jak uniknąć oszustwa i jak zabezpieczyć swoje oszczędności przed oszustami – dodał zastępca komendanta Miejskiego Policji w Radomiu, mł. insp. Grzegorz Michorek:

Jednym z elementów spotkań będą również ostrzeżenia przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.

– Bardzo często zdarza się, że seniorzy są zapraszani na różnego rodzaju bezpłatne pokazy czy prezentacje różnych produktów. Bywa tak, że niektóre osoby podpisują umowy na zakup prezentowanych tam towarów, nie do końca zdając sobie sprawy z konsekwencji i zobowiązań finansowych. Tego rodzaju umowy można jednak rozwiązać, o czym będę informować podczas spotkań – mówiła Sylwia Potera, powiatowy rzecznik konsumentów:

Sposób działania czujnika tlenku węgla zademonstrowała z kolei starszy kapitan Ewelina Borcuch, zwracając uwagę na zasady jego działania oraz prawidłowy montaż urządzenia:

Ważna tematyka

Spotkania w ramach kampanii pod hasłem ,,Babciu, dziadku NIE czujesz – trujący, bezwonny, bezbarwny” będą organizowane w szkołach na terenie Powiatu Radomskiego. W ich ramach odbędą się prelekcje prewencyjne, prowadzone przez:

* funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Radomiu na temat różnego rodzaju oszustw internetowych, m.in. wyłudzaniu danych, podszywaniu się pod zaufane podmioty, a także uczulenie osób starszych na oszustwa telefoniczne m.in. metodą „na wnuczka”, „na policjanta” oraz na liczne modyfikacje tego nadużycia,

* funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą tlenek czadu, uwalniający się podczas użytkowania systemu grzewczego w trakcie sezonu zimowego, sposobów montażu czujników czadu, zasad bezpiecznego postępowania podczas wykrycia obecności tlenku węgla oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych, ale także zagrożeń i przyczyn powstawania pożarów, zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń elektrycznych i grzewczych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz podstawowych zagadnień dotyczących pierwszej pomocy,

* Powiatowego Rzecznika Konsumentów na temat skutecznego składania reklamacji towaru, prawa rękojmi czy gwarancji oraz dochodzenia swoich praw w sytuacjach spornych ze sprzedawcami czy producentami towarów. 

Spotkania w ramach kampanii będą organizowane w szkołach i jednostkach organizacyjnych na terenie powiatu radomskiego. Odbędą się one w następujących terminach: 

30.01.2024, godz. 10:00

Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Warszawskiej (gm. Wierzbica)

31.01.2024, godz. 11:00

Zespół Szkół w Pionkach (miasto Pionki)

01.02.2024, godz. 16:00

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach (gm. Jedlińsk)

02.02.2024 godz. 11:00

Publiczna Szkoła Podstawowa w Bielisze (gm. Zakrzew)

05.02.2024, godz. 11:00

Szkoła Podstawowa im. Ludwika Kupczyka w Seredzicach (gm. Iłża)

06.02.2024, godz. 11:00

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku (gm. Przytyk)

07.02.2024, godz. 10:00

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny ps. “INKA” w Owadowie (gm. Jastrzębia)

08.02.2024, godz. 9:30

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Goździe (gm. Gózd)

09.02.2024, godz. 12:00

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sławnie (gm. Wolanów)

12.02.2024, godz. 11:00

Powiatowy Instytut Kultury (miasto i gmina Iłża)

13.02.2024, godz. 13:00

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlni (gm. Pionki)

21.02.2024, godz. 11:00

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie (miasto i gmina Skaryszew).

Kampania jest realizowana w ramach Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli Porządku Publicznego na lata 2022-2024 pn. ,,Bezpieczny Powiat Radomski”.