Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Wiślany Okrągły Stół w Warszawie

wtorek, 13 grudnia 2016 20:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mazovia.pl
Weronika Chochoł

O znaczeniu Wisły dla gospodarki turystycznej oraz możliwościach wykorzystania jej zasobów i uwarunkowań rozmawiano podczas seminarium naukowego poświęconego tej rzece.

„Wiślany Okrągły Stół” to realizacja „Strategii Rozwoju Turystyki w Województwie Mazowieckim na lata 2014-2020”. Seminarium jest także wstępem do cyklicznych spotkań i warsztatów regionalnych. Mają one na celu wypracowanie spójnego, wielowątkowego programu służącego wykorzystaniu potencjału Wisły na odcinku mazowieckim.

– „Wiślany Okrągły Stół” to dopiero początek. Chcemy zainicjować spotkania ludzi, którzy są związani z wodą i chcą z nią zrobić coś dobrego. Na dzisiejszym seminarium pokazujemy zarówno dziedzictwo kulturowe Wisły, możliwości jej rozwoju, jak również to, co już się dzieje na Wiśle – mówi Izabela Stelmańska - Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Nadchodzący rok został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły, dlatego podczas wtorkowego seminarium „Wiślanego Okrągłego Stołu” rozmawiano o znaczeniu Wisły dla gospodarki turystycznej.

Walory przyrodnicze a także uwarunkowania społeczno-gospodarcze Wisły to mocne strony turystyki Mazowsza. Jednak by region dynamicznie się rozwijał, potrzebne są inwestycje, promocja oraz odpowiednia polityka lokalna. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył środki finansowe m. in. na współpracę z organizacjami pozarządowymi w obszarze kultury i turystyki w 2017 r. Pieniądze z budżetu samorządu pozwolą także na realizację zadań związanych z szeroko pojętą wodą oraz produktami turystycznymi jej dotyczącymi.

Samorząd Województwa Mazowieckiego aktywnie wspiera sektor gospodarki wodnej. Od dwóch lat współpracuje z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz konsorcjum polsko-holenderskich firm  w ramach projektu Partners for International Business. Jest to projekt rządowy umacniający współpracę gospodarczą Polski i Holandii.  Powstała w jej ramach koncepcja PARKU RZEKI WISŁY – VISTULA RIVER PARK obejmuje odcinek od Nowego Dworu Mazowieckiego do Płocka.

Seminarium „Wiślanego Okrągłego Stołu”, zorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Fundację Rok Rzeki Wisły.