Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Florian, żołnierz, męczennik
Dziś jest: Sobota, 04 maja 2024

REGION

Duma świętokrzyskich lasów

wtorek, 16 maj 2017 23:12 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

W Sukowie w Nadleśnictwie Daleszyce otwarte zostało we wtorek 16 maja Gospodarstwo Nasienno - Szkółkarskie. Produkowanych tu będzie docelowo nawet 3 mln sadzonek.

To największa inwestycja przynajmniej ostatnich lat na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Kosztowała 18,2 mln zł i w całości była finansowana przez Lasy Państwowe. Prace budowlane trwały właściwie 15 miesięcy. Historia budowy szkółki jest jednak znacznie dłuższa i zmienna. Autorskie opracowanie w tej kwestii pojawiło się już w 2010 roku. Rok później zapadła decyzja o lokalizacji kompleksu. W 2013 roku rozstrzygnięty został przetarg na projekt, jednak projektant nie sprostał zadaniu. Ostatecznie projekt inwestycji wykonany został w 2014 roku. 30 marca 2015 roku uzyskano pozwolenie na budowę, a w sierpniu tegoż roku wyłoniony został wykonawca. W grudniu 2016 roku odebrane zostały roboty budowlane. Teraz trwa już produkcja.  Na początku kwietnia wysiany był buk, następnie sosna zwyczajna, a z początkiem maja - dęby. Jesienią ze szkółki wyjadą pierwsze sadzonki i trafią do nadleśnictw RDLP w Radomiu.

Gospodarstwo należy do nielicznych i najnowocześniejszych w Polsce. To przechowalnia nasion, ale i szkółka kontenerowa. Sadzonki wzrastają w styropianowych kontenerach. Gospodarstwo jest innowacyjne. Automatycznie mieszany jest substrat, napełniane są kasety, wyciskane dołki. Tak też dokonuje się siew. Następnie kasety przykrywate są perlitem i automatycznie podlewane.  Zastosowano też zaawansowane systemy sterowania przez co kontrolowane są istotne parametry wewnątrz foliowych namiotów, w których wzrastają sadzonki. Podstawowe zalety to produkcja w cyklu jednorocznym i w kontrolowanych warunkach. Pozwala to zwiększyć liczbę drzew w naszych lasach. Nie trzeba czekać na naturalne wysiewy poszczególnych gatunków, ponieważ w przechowalni zmagazynować można 6 ton nasion buka i 20 ton nasion dębu. A w Sukowie wzrastać będą buki (25%), dęby (25%) i sosny (50%). Docelowa produkcja to 3 mln sadzonek. 

Po gospodarstwie oprowadził nas gospodarz leśniczy Janusz Pacholec.

Uroczystość otwarcia gospodarstwa rozpoczęła się od Mszy Św. Homilię wygłosił kapelan świętokrzyskich leśników ks. Franciszek Berak. Po liturgii poświęcone zostały poszczególne obiekty w szkółce w Sukowie.

- To największa inwestycja na terenie naszej dyrekcji - cieszył się dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

- Ta szkółka powoduje, że możemy sadzić miliony sadzonek - cieszy się z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Marek Szary.

Wicedyrektor RDLP w Radomiu Piotr Kacprzak zwraca uwagę także na ochronę sadzonekw takiej szkółce przed kataklizmami, ale też szkodnikami, grzybami.

- Takich szkółek w skali kraju jest kilkanaście. Ta wieńczy dzieło - mówi z-ca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Krzysztof Janeczko.

Z pracy szkółki w Sukowie korzystać będą inne nadleśnictwa. - Jest to całkiem inna filozofia sadzenia, bo do tej pory to były sadzonki z odkrytym system korzeniowym - mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Kielce Robert Płaski.

- Z tego miejsca będziemy kupować sadzonki buka. To miejsce będziemy też notorycznie wykorzystywać do przechowywania żołędzi - deklaruje nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko Zbigniew Dąbrowski zamknie dotychczasową szkółkę. Teraz większość sadzonek będzie pochodziła z Nadl. Daleszyce.

Inwestycja kosztowała 18 mln zł. Całość pokryły Lasy Państwowe  - mówi Tomasz Guz, nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce.