Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

REGION

Prezydenckie spotkanie ze Skautami Europy

piątek, 28 lipca 2017 08:34 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Maciej Biedrzycki / KPRP
Weronika Chochoł

We wtorkowy wieczór prezydent Andrzej Duda odwiedził Skautów Europy, którzy od dwóch tygodni wypoczywają nad jeziorem Sumino pod Kościerzyną. W spotkaniu brał udział ks. Piotr Zamaria z parafii św. Wacława w Radomiu - duszpasterz krajowy Skautów Europy.

Wizyta prezydenta na obozie Skautów Europy jest konsekwencją objęcia przez prezydenta Polski honorowym patronatem wszystkich organizacji harcerskich w Polsce. - Na początku kadencji pan prezydent Andrzej Duda obiecał, że każdego roku będzie odwiedzał obozy harcerskie. - wyjaśnia ks. Piotr Zamaria - krajowy duszpasterz Skautów Europy.

Prezydent słowa dotrzymał. W ubiegłym roku był na obozie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, natomiast w tym roku odwiedził Skautów Europy. 

Wizytę rozpoczęła polowa Msza św., w której uczestniczyli harcerze, zaproszeni goście i oczywiście prezydent. Po Mszy Andrzej Duda zwiedził obóz. - Pan prezydent był mile zaskoczony surowością warunków i tym, że chłopcy, którzy obozują są tacy samodzielni. Kolejnym punktem spotkania było wspólne ognisko, przy którym prezydent opowiedział gawędę. Andrzej Duda nawiązał do czasów, w których brał udział w formacji harcerskiej. - Prezydent położył nacisk na dwie rzeczy, które wspomina: braterstwo i służbę. - mówi ks. Piotr Zamaria:

Harcerze obecni na spotkaniu przekazali na ręce prezydenta głownię ogniskową wraz z braterskim przesłaniem dla harcerzy, którzy będą uczestniczyć w rozpoczynającym się 29 lipca br. w Kanadzie IX Zjeździe Światowym Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju.

Na obozie Skautów Europy nad jeziorem Sumino czas spędza ponad 30 osób podzielonych na 6 zastępów.

 

fot. Maciej Biedrzycki / KPRP: