Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

REGION

Mieszkańcy Sołtykowa: NIE dla drogi S12!

środa, 20 grudnia 2017 17:46 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Mieszkańcy Sołtykowa i okolicznych gmin protestują przeciwko budowie trasy S12 przez ich tereny, Jak mówią, wariant "niebieski" trasy oznacza wyburzenie 100 nowo wybudowanych mieszkań.

Trwają dyskuje na temat przebiegu drogi ekspresowej S12. W zeszłym tygodniu w Urzędzie Miejskim w Radomiu odbyło się spotkanie informacyjne. Wiceprezydent Konrad Frysztak stwierdził, że dla Radomia najbardziej korzystny będzie tzw. wariant niebieski.

Przeciwko temu wariantowi protestują mieszkańcy oraz radni Sołtykowa i okolicznych gmin. Jak mówią, poprowadzenie drogi w tym miejscu będzie skutowało wyburzeniem około 100 domów oraz okolicznej firmy. Proponują powrót do projektu z 2009 roku.

Barbara Kołodziejczyk, radna gminy Kowala mówi, że temat będzie podnoszony na sesji po nowym roku.

- Nie chcemy, żeby przez naszą wieś przebiegała trasa S12, bo to podzieli miejscowość - mówi Barbara Czyż, sołtys Sołtykowa.

Konsultacje w tej sprawie wciąż trwają. Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa zapowiada, że będzie petycja do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, żeby wariant niebieski nie był wdrożony.

Budowa trasy S12 wciąż jest na wczesnym etapie. Do końca 2018 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma złoźyć wniosek o decyzję środowiskową. Dopiero po jej uzyskaniu rozpoczną się prace projektowe.