Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

REGION

Te warianty już zostaną

czwartek, 19 kwietnia 2018 20:27 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W Makowcu w gminie Skaryszew odbyło się dziś ostatnie w tej turze spotkanie informacyjne z mieszkańcami w sprawie przebiegu trasy S12. Znamy już trzy warianty, które są niemal ostateczne. Mogą ulec jedynie niewielkim korektom.

Przypomnijmy, że trwa proces konsultacji społecznych w 10 gminach, przez które ma przebiegać ekspresówka na odcinku Radom - Puławy. Obecnie warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ). Teraz decydujący jest głos społeczeństwa. Pierwotnie przedstawione propozycje przebiegu S12 zostały oprotestowane. Szczególnie aktywnie wystąpili przeciw nim mieszkańcy Sołtykowa, dla których jeden z wariantów oznaczał wyburzenie ok. 100 domów. W sumie zebrano ponad tysiąc wniosków od mieszkańców. Odzew społeczny spowodował, że tamte propozycje trafiły do kosza. Barbara Czyż, sołtys wsi Sołtyków.

 

W wyniku konsultacji firma projektowa Schuessler opracowała trzy nowe warianty: A, B i C. Wiemy już jak ma przebiegać korytarz S12 w trzech alternatywach. - Na pewno w większym stopniu spełniają oczekiwania ogółu mieszkańców naszej gminy. To mniejsze straty społeczne i w budownictwie mieszkaniowym. Ważne, że GDDKiA i firma projektująca reagują na wnioski gminy i mieszkańców - powiedział burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga, który obecnie preferuje wariant A.

 

Mieszkańcy gminy Skaryszew liderowali pod względem liczby złożonych wniosków, ale brylują także we frekwencji na spotkaniach informacyjnych. Dziś w szkole podstawowej w Makowcu było kilkaset osób.

 

Czas na kolejny etap konsultacji. Do 11 maja zainteresowani mieszkańcy mają czas na wypełnienie i przesłanie ankiet, w których szczególnie ważny jest przebieg dróg lokalnych - równoległych i poprzecznych do ekspresówki. W czerwcu odbędą się kolejne spotkania informacyjne. W tym czasie będzie też inwentaryzowana przyroda. Wstępnie przeprowadzona została natomiast analiza akustyczna. Firma projektowa zaproponowała prognostyczne lokalizacje ekranów dźwiękochłonnych.

Jeden z trzech wariantów zostanie wybrany w I kwartale 2019 roku. Oprócz kryterium społecznego na wybór wpłyną m.in. uwarunkowania ekonomiczne i środowiskowe. Preferowany wariant zostanie przekazany Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w  celu uzyskania decyzji środowiskowej. GDDKiA zakłada optymistycznie, że decyzja ta mogłaby być wydana już na przełomie III i IV kwartału przyszłego roku. Natomiast w 2020 roku wojewoda wydałby decyzję o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).

Ze szczegółami można zapoznać się na stronie internetowej http://s12-radom-pulawy.pl.