Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Przysucha

Klwów papryką stoi!

niedziela, 12 sierpnia 2018 19:27 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Papryka z regionu radomskiego jest najlepszej jakości! Ja mogę to zagwarantować - mówi wójt gminy Klwów - Piotr Papis. Jednak w niedzielę, 12 nie było miejsca na rozmowy o pracy, ale na zabawę. W Klwowie po raz czternasty odbyło się Święto Papryki.

Święto Papryki to okazja do odpoczynku i oderwania się od codziennej pracy. W tym roku organizatorzy postawili na koncerty i dobrą zabawę. Na scenie zaprezentowały się gwiazdy disco polo, między innymi zespoły: CamaSutra, Cassino czy Power Play. Gwiazdą wieczoru był zespół Boney M. Nie zabrakło również dodatkowych atrakcji. Prezentowały się firmy branży rolno-ogrodniczej, zorganizowane zostało wesołe miasteczko, były także stragany, na których coś dla siebie znaleźć mogli młodsi i starsi uczestnicy imprezy. Ponad to na swoje stoiska zaprosiły lokalne koła gospodyń. - Święto papryki ma swój niepowtarzalny charakter. Jest ono poświęcone przede wszystkim producentom papryki, nie tylko z Klwowa, ale również powiatu przysuskiego i regionu radomskiego - mówi wójt gminy Klwów - Piotr Papis:

Sezon jeszcze trwa. Jeśli chodzi o produkcję już można powiedzieć, że jest on bardzo udany. To dzięki okresowi wegetacji, który w tym roku rozpoczął się bardzo wcześnie. Jednak przy produkcji potrzebna jest również sprzedaż. Tutaj producenci borykają się z ogromnymi problemami - zwłaszcza ze sklepami sieciowymi, które dyktują warunki na rynku, a niejednokrotnie wysuwają fałszywe zarzuty w kierunku polskiej papryki, na rzecz producentów zagranicznych. - Niedawno jeden z dużych marketów wystąpił przeciwko naszym producentom - zauważa wójt Piotr Papis i daje gwarancję: - Nasza papryka jest najwyższej jakości:

Problemy z zagranicznymi firmami zauważa również Marek Klimek - wójt Potworowa. Niedawno informowaliśmy o sporze z producentem przypraw, który w swoich reklamach chwali zagraniczną paprykę. - Prowadzimy dialog z producentem przypraw. Mam nadzieję, że ta firma uzna, że najlepszą papryką jest papryka z regionu radomskiego - mówi Marek Klimek i dodaje: - Liczymy, że ceny papryki wzrosną:

 Podczas imprezy prezentowały się koła gospodyń. Swoje stoisko przygotowało m.in. stowarzyszenie Gosposie z Przystałowic Dużych. Jak podkreśla sołtys miejscowości - Janina Nowakowska, członkini stowarzyszenia - Gosposie są naprawdę aktywne i robią wiele dla promocji gminy oraz lokalnych produktów. Realizowaliśmy projekt "Wspólnie i aktywnie", w który zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy Przystałowic Dużych - i młodzież i emeryci. Dzięki temu mamy nową świetlicę:

Do siebie zaprosiło również stowarzyszenie Babska Rzeczpospolita z Klwowa. Oprócz tego, że można było odwiedzić grupę przy stoisku, to również można było podziwiać ją na scenie. - To dla nas wielki dzień. Cieszymy się, że możemy się zaprezentować. Chcemy zaspokoić gusta publiczności - mówią Dorota Macierzyńska i Mateusz Jaworski ze stowarzyszenia. Naszych rozmówców zapytaliśmy również o gusta kulinarne - związane oczywiście z papryką:

Na XIV Święto Papryki w Klwowie przyjechało wielu mieszkańców regionu. Jak mówią, warto było zrobić te nawet kilkadziesiąt kilometrów, bo w Klwowie zawsze jest dobra zabawa:

Kolejne święto papryki już w przyszły weekend w Słowikowie.