Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

REGION

Marszałek organizuje szkolenia dla strażaków

piątek, 31 sierpnia 2018 12:51 / Autor: Monika Nowakowska
foto:pixabay.com
Monika Nowakowska

Sześć cyklicznych szkoleń poświęconych ratownictwu medycznemu i drogowemu zorganizuje dla strażaków ochotników z Mazowsza - samorząd województwa mazowieckiego. W sumie weźmie w nich udział 1,2 tys. druhów. Szkolenia będą się odbywać przez cały wrzesień i na początku października w Siedlcach,Glinojecku, Soczewce koło Płocka, Wielogórze koło Radomia, Grabowie koło Ostrołęki oraz Olszewnicy Nowej w pow. legionowskim.

- Z wielkim uznaniem i szacunkiem odnoszę się do pracy strażaków ochotników.To ludzie, którzy niosąc pomoc, bez wahania i bezinteresownie, często ryzykują swoim życiem i zdrowiem. Naszym zadaniem jest ich wspierać. Od lat staramy się wyposażać OSP w możliwie najlepszy sprzęt i samochody, bez czego nie mogliby skutecznie nieść pomocy. Równie ważne jest profesjonalne przygotowanie i przeszkolenie strażaków ochotników, dlatego zdecydowaliśmy o zorganizowaniu dla nich cyklu szkoleń dotyczących ratownictwa medycznego i drogowego - mówi marszałek Adam Struzik.

Na Mazowszu jest około dwóch tysięcy jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. To właśnie strażacy, od lat zajmują najwyższe miejsca w rankingach zaufania społecznego. Doceniani są za posiadaną wiedzę,przygotowanie i umiejętności w zakresie ratownictwa.

Strażacy z OSP to najczęściej pierwsze osoby przybywające na ratunek, nie tylko w przypadku pożarów, ale też w trakcie klęsk żywiołowych i do wypadków drogowych. Tylko w ubiegłym roku jednostki OSP na Mazowszu brały udział w 20 tys. samodzielnych interwencjach. Wypadki drogowe charakteryzują się największą liczbą osób poszkodowanych i ofiar śmiertelnych ze wszystkich zdarzeń. Zmniejszenie tych statystyk to jeden z głównych celów służbr atowniczych. Profesjonalne udzielanie pomocy ofiarom wypadków drogowych wymaga odpowiedniej organizacji działań ratowniczych, w które zaangażowani są zarówno ratownicy medyczni, jak i strażacy. Właśnie dlatego strażacy ochotnicy muszą ciągle rozwijać swoje kwalifikacje i kompetencje.

- Organizujemy szkolenie dla strażaków z ochotniczych straży pożarnych po to, by mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ratownictwa medycznego i drogowego. Spotkania odbędą się w sześciu subregionach, a w każdym z nich weźmie udział ok. 200 ochotników. Dodatkowym elementem szkoleń będzie zaproszenie przedsiębiorców, hurtowników,producentów sprzętu specjalistycznego w celu zaprezentowania nowych rozwiązań w ratownictwie drogowym - mówi Joanna Stefaniak kierownik Biura Bezpieczeństwa Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego:

Aby pomóc strażakom ochotnikom z Mazowsza samorząd województwa mazowieckiego zorganizuje sześć cyklicznych szkoleń dotyczących ratownictwa medycznego i drogowego - "Nowe rozwiązania z ratownictwa drogowego". Weźmie w nich udziałok. 1,2 tys. druhów z mazowieckich Ochotniczych Straży Pożarnych znajdujących się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego (KSRG).Uczestnicy szkoleń będą mogli również obejrzeć drobny sprzęt strażacki do ratownictwa drogowego.

Szkolenia odbędą się:

* 1 września (sobota) w godz. 10.00-15.00 w Zajeździe Hubus przy ul.Warszawskiej 48 w Grabowie w gminie Olszewo-Borki (pow. ostrołęcki);

* 7 września (piątek) w godz. 14.00-19.00 w Hotelu Aleksandria przyul. Artyleryjskiej 33 w Siedlcach;

* 15 września (sobota) w godz. 10.00-15.00 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Mazowsze w Soczewce koło Płocka;

* 22 września (sobota) w godz. 10.00-15.00 w Miejsko Gminnym DomuKultury przy ul. Polnej 2C w Glinojecku (pow. ciechanowski);

* 29 września (sobota) w godz. 10.00-15.00 w Hotelu u Grubego przy ul. Warszawskiej 98/100 w Wielogórze koło Radomia;

* 5 października (piątek) w godz. 14.00-19.00 w Hotelu Riviera przyul. Nowodworskiej 32 w Olszewnicy Nowej (pow. legionowski).

Od 2006 r. samorząd województwa realizuje Samorządowy Program Wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Środki z budżetu województwa stanowią dofinansowanie, dzięki któremu możliwe jest doposażanie Ochotniczej Straży Pożarnej w niezbędny sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt do ratownictwa drogowegoi medycznego oraz specjalistyczną odzież ochronną. W latach 2006-2018 wramach Programu OSP z budżetu województwa dofinansowano ponad 3 tys.inwestycji w mazowieckich OSP. Przeszło 78,5 mln zł przeznaczono na zakup ponad 600 samochodów, 37 łodzi, ponad 670 pomp i motopomp pożarniczych,blisko 250 różnego rodzaju zestawów ratownictwa, a także inny niezbędny sprzęt specjalistyczny i ubrania.

Zapraszamy do nas: