Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Augustyn z Canterbury, biskup
Dziś jest: 27 maj 2020

REGION

Leśna historia w sieci

piątek, 08 listopada 2019 00:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. RDLP Radom
Jakub Szczechowski

Lasy wiele pamiętają, są świadkami naszej historii. Ta pamięć została zebrana w jednym miejscu i umieszczona w sieci.

Projekt „Las historii. Czy wiesz, że?” to strona internetowa i aplikacja mobilna poświęcone miejscom pamięci narodowej na terenie 23 nadleśnictw RDLP w Radomiu obejmującym tereny lasów województw świętokrzyskiego i południowej części Mazowsza oraz fragmentów województwa łódzkiego. W projekcie obok treści historycznych zawarto informacje o obiektach i trasach turystycznych oraz edukacyjnych, a także przyrodniczych i kulturowych.

Ułatwieniem dla użytkowników jest podział bazy obiektów na kategorie, a miejsc pamięci dodatkowo na kategorie czasowe. Punkty i trasy naniesione zostały na mapę. Wchodząc na dany obiekt na mapie możemy dowiedzieć się szczegółów. Offline dostępne są podkłady OpenStreetMap. Użytkownicy telefonów komórkowych mogą pobrać darmową aplikację z Google Play (telefony z systemem Android) lub App Store (telefony z systemem iOS). Należy ją wyszukać wpisując RDLP w Radomiu lub Las historii. Dużym walorem projektu jest interaktywność. Turyści mogą zgłosić np. nielegalne wysypisko śmieci, czy pożar. Mogą też zaproponować miejsce do ujęcia w projekcie.

O projekcie opowiedziała nam Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

 Historia w lasach radomsko-kieleckich jest szczególnie obecna. Wyróżniają się one w Polsce pod względem liczby pomników, mogił, krzyży, cmentarzy wojennych. Na terenie RDLP w Radomiu jest niemal 470 takich miejsc. Pamiętają o nich leśnicy - sprzątają, składają kwiaty, palą znicze. 

Najwięcej miejsc pamięci narodowej jest w Nadleśnictwie Suchedniów - aż 30. Przypominają one o dziejach narodu polskiego od powstania styczniowego po II wojnę światową. To teren działania słynnego Hubala, ale też Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Szczególne miejsca to Wykus, Michniów i Świnia Góra.

Warto dodać, że w 2006 roku Rada Pamięci i Męczeństwa przyznała RDLP w Radomiu złoty medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej", a w 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał RDLP w Radomiu medal Pro Patria. 

foto: RDLP Radom

Zapraszamy do nas: