Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Etelbert, król
Dziś jest: 24 lutego 2020

Mazowsze

110 mln zł dla Mazowszan

12 lutego 2020, 13:41 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ponad 110 mln zł na programy wsparcia planuje przeznaczyć w tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego. Środki maja być przeznaczone na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, remonty strażnic OSP, rozwój bazy sportowej, czy aktywizację sołectw.

O wsparcie ubiegać się będą mogły gminy, powiaty, a także organizacje pozarządowe. Nowością będzie wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. Radny Sejmiku Leszek Przybytniak:

Kolejnych 10 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku na Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej. To program, który powstał w 2018 r. i jest odpowiedzią na zgłaszane przez gminy i powiaty zapotrzebowanie na remonty aktualnych lub utworzenie nowych obiektów sportowych. Dofinansowanych zostało już w sumie blisko 200 projektów. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, samorządy będą mogły ubiegać się o wsparcie na budowę boisk, skateparków, placów rekreacyjno-sportowych czy torów sportowych i pumptracków. Nabór wniosków ruszy na przełomie lutego i marca.

Mazowiecki instrument wsparcia ochrony powietrza

Głównym celem tego programu jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. O pomoc będą mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. Przyznane środki gminy mogą wykorzystać m.in. na inwentaryzację źródeł ciepła, zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza. Wsparcie będzie mogło być przeznaczone także na zakup oczyszczaczy powietrza do budynków użyteczności publicznej, zwiększenie efektywnej dystrybucji ciepła oraz działania edukacyjno-informacyjne. Do tej pory wsparcie otrzymało już 110 projektów. Tegoroczny nabór wniosków ruszy na przełomie lutego i marca. Na ten cel samorząd województwa przyznał w tym roku 10 mln zł wsparcia.

Mazowiecki instrument aktywizacji działkowców

W tym roku po raz drugi uruchomiony zostanie program wsparcia dla działkowców. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców będzie można ubiegać się o środki na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej. Chodzi o działania, dzięki którym poprawi się przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych. Program zachęca do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych. W ubiegłym roku w ramach programu dofinansowane zostały 83 projekty. Łącznie samorząd Mazowsza przeznaczy na realizację programu 1 mln zł. Nabór wniosków ruszy na początku drugiego kwartału.

Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie

Ten pilotażowy program ma na celu aktywizację i rozwój kobiet w środowisku wiejskim oraz integrację społeczności wiejskich na Mazowszu. O wsparcie będą mogły ubiegać się organizacje pozarządowe działające na rzecz wspierania rozwoju gospodyń aktywnych społecznie, w tym koła gospodyń wiejskich. Na realizację programu przeznaczono 1 mln zł. Maksymalne wsparcie dla jednego projektu to 5 tys. zł. Oferty konkursowe mogą dotyczyć zakupu sprzętu i wyposażenia do stworzenia zaplecza technicznego niezbędnego do działania danej organizacji pozarządowej.

Nabór ruszy już w drugiej połowie lutego. Oferty będzie można składać poprzez dostępny na stronie www.konkursyngo.mazovia.pl generator ofert konkursowych w serwisie Witkac.pl.

Mazowiecki instrument aktywizacji sołectw

Na Mazowszu jest ok. 7,3 tys. sołectw. To właśnie do nich skierowany jest Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowanych zostało ok. 1700 różnego rodzaju projektów. Wśród nich m.in. rewitalizacja skwerów, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Nabór na tegoroczną edycję programu już się zakończył. Wpłynęło blisko 1200 wniosków, które obecnie są weryfikowane. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw zarezerwowano 13,9 mln zł.

Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego

Na realizację tego programu samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku 50 mln zł. Środki pozyskać będzie można m.in. na modernizację dróg powiatowych i gminnych, projekty edukacyjne i kulturalne.

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter