Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

Kozienice

W Ryczywole w wakacje nie siedzi się w domu

piątek, 05 sierpnia 2022 19:45 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Od początku wakacji raz w tygodniu mieszkańcy Ryczywołu spotykają się na rynku, aby zorganizować czas sobie i swoim dzieciom, a przy okazji czegoś się nauczyć. Sprawdziliśmy jak wyglądają wakacyjne spotkania pod chmurką z biblioteką w Ryczywole.

Po dwóch latach pandemii naznaczonych lockdownami i siedzeniem w domu mieszkańcy Ryczywołu w gminie Kozienice poczuli potrzebę kreatywnego zorganizowania czasu swoim dzieciom na świeżym powietrzu. Tak narodził się pomysł wakacyjnych spotkań pod chmurką na rynku. Co tydzień organizowane są plenerowe spotkania, często połączone z warsztatami czy zajęciami prowadzonymi przez ciekawe osoby, które akurat Ryczywół odwiedziły. W piątek 5 sierpnia była to Aleksandra Kołacz z Kozienickiego Parku Krajobrazowego. - Uczestnicy warsztatów poznawali gatunki zwierząt żyjących w Kozienickim Parku Krajobrazowym na podstawie ich tropów, które później mogli sami wykonać – wyjaśnia Aleksandra Kołacz.

Jak mówi Beata Bogumił z ryczywolskiej filii Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice, podobne spotkania organizowane są już przez kilka ostatnich lat, jednak dopiero teraz nabrały takiego rozmachu. Stało się tak dzięki wsparciu Centrum Usług Społecznych w Kozienicach oraz nieformalnej grupy aktywnych mieszkańców Ryczywołu. Aktywną mieszkanką Ryczywołu jest m.in. Edyta Abramczyk. - Kiedy pandemia trochę odpuściła stwierdziliśmy, że chcemy coś zmienić w naszej miejscowości zapraszając mieszkańców Ryczywołu do integracji – powiedziała Edyta Abramczyk.

Opinie mieszkańców Ryczywołu na temat inicjatywy są jednoznaczne – był to strzał w dziesiątkę o czym sami możecie się przekonać słuchając naszej relacji: