Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

Kozienice

W niedzielę w Kociołkach upamiętnimy Michała Gumińskiego "Cezara"

czwartek, 07 września 2023 14:02 / Autor: Kamil Zapora
fot. Archiwum Radia Plus Radom
Kamil Zapora

W najbliższą niedzielę 10 września o godz. 11:00 w Kociołkach pod Kozienicami odbędzie się uroczystość patriotyczna upamiętniająca tragicznie zmarłego dowódcę oddziału partyzanckiego AK Michała Gumińskiego „Cezara”.

Podporucznik Michał Gumiński pseudonim "Cezar" był pierwszym dowódcą Oddziału Inspektoratu Radomskiego AK. Zginął w gajówce Kobyli Las (teren obecnego Leśnictwa Kociołki) 24 lutego 1944 roku od kul patrolu Batalionów Chłopskich. Całe zajście było efektem tragicznego w skutkach nieporozumienia. Gumiński pochowany jest w mogile na terenie cmentarza żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Wśród drzew Puszczy Kozienickiej spoczywa 402 żołnierzy węgierskich, austriackich i rosyjskich, w tym także 73 Polaków. Co roku lokalna społeczność, władze samorządowe i organizacje spotykają się w tym miejscu na znak pamięci o przeszłości swojej Małej Ojczyzny.

W programie tegorocznych obchodów znalazły się okolicznościowe przemówienia oraz składanie kwiatów i wieńców przy pomniku upamiętniającym Michała Gumińskiego.

Na uroczystości zapraszają Gmina Kozienice, Starostwo Powiatowe w Kozienicach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Kozienice oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.