Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

Kozienice

Oni nie widzą nas, ale my musimy dostrzec ich

piątek, 20 października 2023 15:16 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Ja nie widzę Ciebie – Ty zobaczysz mnie – Stowarzyszenie osób z dysfunkcją wzroku i ich rodzin działające w Kozienicach od 2018 roku chce, aby w lokalnych społecznościach osoby niewidome i niedowidzące nie były niewidzialne. Dzisiaj mieliśmy okazję porozmawiać o ich życiu i codziennym funkcjonowaniu przy okazji obchodów pięciolecia stowarzyszenia.

To może dotknąć każdego z nas w każdym wieku. Teresa Strzelczyk – wolontariusz w stowarzyszeniu przywołuje przykład jednej z członkiń, która straciła wzrok w jednej chwili:

Jak podkreśla sekretarz zarządu Teresa Żuchowska – wywraca to o sto osiemdziesiąt stopni życie osób dotkniętych chorobą, a także ich rodzin. Wtedy nieoceniona jest pomoc stowarzyszenia:

Jednym z założycieli stowarzyszenia jest jego obecny prezes Tomasz Olejarczyk, który sam dotknięty jest dysfunkcją wzroku:

Zastępca prezesa Henryka Fulara zwraca uwagę, że życzliwość i wzajemna pomoc to fundament, na których opierają się stowarzyszenia takie jak to w Kozienicach:

1 września minęło pięć lat od założenia stowarzyszenia. Dodatkowo 15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski, która jest symbolem osób z dysfunkcją wzroku i nieodzowną pomocą w codziennym funkcjonowaniu. 44 osoby należące do stowarzyszenia miały zatem podwójną okazję do spotkania w piątek 20 października. Oprócz osób z dysfunkcją wzroku i ich rodzin obecni byli zaproszeni goście, m.in.: wiceburmistrz Kozienic Dorota Stępień i wicestarosta powiatu kozienickiego Małgorzata Bebelska. Organizacja uroczystości możliwa była dzięki wsparciu Gminy Kozienice i Enei Wytwarzanie.