Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Poniedziałek, 04 marca 2024

Końskie

Końskie i Radoszyce będą szukać wód termalnych

czwartek, 30 listopada 2023 15:58 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Marcin Prejs

NFOŚiGW sfinansuje wykonanie 30 nowych odwiertów geotermalnych. Na liście samorządów, które mogą liczyć na dotacje znalazły się Końskie i Radoszyce.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał pozytywną rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie dofinansowania wykonania 30 nowych otworów geotermalnych na terenie całego kraju. Powstaną one w ramach drugiego naboru wniosków w programie priorytetowym NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Na ten cel przeznaczona zostanie kwota 428 mln zł. Wśród gmin, które skorzystają z tych pieniędzy znalazły się dwa koneckie samorządy: Końskie i Radoszyce. Jak wyjaśnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, konecki wniosek opiewa na 14 mln zł. – My wskazaliśmy jako lokalizację tego odwiertu działkę, na której stoi ciepłownia miejska, bo tam byłaby największa możliwość włączenia ewentualnego zasobu geotermalnego do systemu ciepłowniczego – wyjaśnia Krzysztof Obratański. Jak dodaje, istnienie pod powierzchnią ziemi wody o odpowiedniej temperaturze potwierdziły wcześniejsze badania geologiczne. Jeśli rzeczywiście miałaby ona odpowiednią temperaturę i dobre inne parametry, takie jak skład chemiczny, można byłoby ją włączyć do systemu ciepłowniczego.

Krzysztof Obratański liczy, że umowę w sprawie dofinansowania wykonania odwiertu uda się podpisać jeszcze w grudniu. Wtedy samorząd niezwłocznie rozpisałby przetarg na wykonanie tego zadania.

Na liście samorządów, które mogą liczyć na wsparcie w ramach drugiej edycji programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” znalazły się też Radoszyce. Tu odwiert ma zostać wykonany w okolicach zalewu Antoniów.

W ramach pierwszej edycji tego programu pieniądze na odwiert otrzymał Smyków. Samorząd obecnie wykonuje odwiert termalny w okolicach zalewu w Sielpi.