Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Opoczno

84. rocznica śmierci Hubala

niedziela, 28 kwietnia 2024 19:16 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

30 kwietnia 1940 roku w lesie pod Anielinem zginął major Henryk Dobrzański. W miejscu śmierci Hubala odbyły się jak co roku patriotyczne uroczystości. Przeprowadzona została również krótka inscenizacja.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od występu Zespołu Wokalnego Hubal z Hrubieszowa. Po nim, w samo południe odprawiona została polowa msza święta. W czasie jej trwania ks. kpt. Błażej Woszczek, kapelan 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim mówił m.in. o tym, że Hubal do końca walczył o sprawy ojczyzny. – I choć zwyciężono jego ciało, to nie pokonano ducha. Czy może być piękniejsze zwycięstwo? – podkreślał. Mówił również, że postawa majora ma być dla nas drogowskazem. – Major Huba i jego podkomendni już odeszli, ale to pokolenie zostawiło nam tę piękną lekcję: czym jest obowiązek, czym jest wypełnienie powinności do końca – podkreślał.

Głównym organizatorem patriotycznych uroczystości w Anielinie jest Powiat Opoczyński. – Hubal to wyjątkowy bohater, wyjątkowy żołnierz, prawdziwy patriota i wzór do naśladowania – mówił starosta Marcin Baranowski.

W czasie uroczystości nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej oddanej przez 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz składania wiązanek przy Szańcu Hubala. Uczestnicy obchodów mogli także obejrzeć stoiska historyczne. Jedno z nich zaprezentowało Muzeum Regionalne w Opocznie. Jak podkreśla dyrektor Adam Grabowski, kierowana przez niego placówka co roku jest obecna na uroczystościach w Anielinie. – Ale my poprzez wydawnictwa, wydarzenia muzealne o Hubalu pamiętamy cały rok i staramy się właśnie tę postać tak charakterystyczną dla ziemi opoczyńskiej przybliżać mieszkańcom – mówi.

Ważnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przy Szańcu Hubala. Nie zabrakło także krótkiej inscenizacji historycznej, podczas której przedstawiona został śmierć legendarnego majora. W uroczystościach jak co roku licznie wzięli udział okoliczni mieszkańcy oraz przyjezdni, dla których postać i postawa Hubala są bardzo ważne.

Patronem medialnym wydarzenia było Radio Plus Radom.