Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

SPORT

Jeździeckie święto na stulecie stadniny koni w Kozienicach

poniedziałek, 17 czerwca 2024 11:46 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Ponad 170 najlepszych koni i 130 najlepszych jeźdźców z całej Polski przez trzy dni pokazywało swoje umiejętności w czasie zawodów w skokach przez przeszkody w Kozienicach.

Nie ma lepszego sposobu na uczczenie stulecia stadniny koni jak zorganizowanie w niej imprezy, na której możemy podziwiać piękno jazdy konnej w całej okazałości. Takim wydarzeniem na pewno były ogólnopolskie zawody w skokach przez przeszkody zorganizowane w ostatni weekend przez Stadninę Koni w Kozienicach wraz klubem jeździeckim Skarb. Mówi Aleksander Kiljańczyk - właściciel kozienickiej stadniny:

Mówi Ewa Sekuła – dyrektor zawodów i prezes KJ Skarb:

Zawody trwały od piątku, a każdego dnia poziom trudności rósł. Najlepszych z najlepszych mogliśmy oglądać w niedzielę w czasie konkursów o puchar starosty powiatu kozienickiego, burmistrza gminy Kozienice i memoriału Jerzego Sas-Jaworskiego. Puchar burmistrza za finał średniej rundy rozgrywany na wysokości 130 cm trafił do Agnieszki Karcz z Janowa Podlaskiego:

O grand prix zawodów jeźdźcy powalczyli w czasie finału dużej rundy, który był jednocześnie memoriałem Jerzego Sas-Jaworskiego, czyli wieloletniego dyrektora Stadniny Koni w Kozienicach (1954-1991), majora kawalerii Wojska Polskiego. W niedzielę na zawodach spotkaliśmy jego syna Bohdana, który pamięta obchody 50-lecia kozienickiej stadniny, a jednocześnie posiada ponadprzeciętny dorobek jako jeźdźca i trener:

Zarówno Bohdan Sas-Jaworski jak i Aleksander Kiljańczyk otrzymali w niedzielę z rąk burmistrza Kozienic Mariusza Prawdy i wiceprzewodniczącej rady miejskiej Ewy Malec pamiątkowe tabliczki z najlepszymi życzeniami z okazji setnych urodzin Stadniny Koni w Kozienicach.

Patronem medialnym zawodów jak i całych obchodów jubileuszowych jest Radio Plus Radom. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o stuletniej historii Stadniny Koni w Kozienicach, zachęcamy do wysłuchania naszej rozmowy z historykiem Piotrem Jaźwińskim oraz Aleksandrem Fikusem – weterynarzem i miłośnikiem koni nagranej rok przed jubileuszem TUTAJ.