Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 18 czerwca 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Świadectwo zwycięstwa Chrystusa

środa, 12 czerwca 2024 15:22 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj Kościół wspomina w liturgii pięciu błogosławionych męczenników radomskich. Do chwały ołtarzy wyniósł ich św. Jan Paweł II w 1999 roku w Warszawie.

Historyk Kościoła ks. Rafał Piekarski powiedział, że błogosławieni męczennicy radomscy uczą nas wiary w zmartwychwstanie. Podkreślił, że na męczeństwo nie powinniśmy patrzeć w kontekście bohaterskiego końca życia, lecz w kontekście świadectwa, że ludzkie życie ma sens.

Błogosławieni męczennicy radomscy byli kapłanami. Zginęli w czasie II wojny światowej. Byli nimi: Kazimierz i Stefan Grelewscy, Kazimierz Sykulski, Bolesław Strzelecki i Franciszek Rosłaniec.

Księża Kazimierz i Stefan Grelewscy całe życie poświęcili ewangelizowaniu dzieci i młodzieży. Obaj zginęli w Dachau. Pierwszy został powieszony 9 stycznia 1942 roku, drugi zmarł w szpitalu obozowym 4 maja 1941 roku. Inny z duchownych, ks. Franciszek Rosłaniec zmarł w tym obozie w listopadzie 1942 roku. Ks. Kazimierz Sykulski, heroiczny proboszcz i społecznik został rozstrzelany 11 grudnia 1941 roku w Auschwitz. Wśród błogosławionych męczenników radomskich znajduje się także kapelan wojskowy ks. mjr dr Bolesław Strzelecki, niezmordowany opiekun ubogich, który w 1939 r. otaczał opieką duszpasterską parafię garnizonową w Radomiu. Wyczerpany nadludzką pracą, głodem i na skutek pobicia zmarł w opinii świętości i męczeństwa w szpitalu obozowym w Auschwitz 2 maja 1941 r. w wigilię Matki Bożej Królowej Polski.