Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

Wydarzenia

Generalny remont najstarszego kościoła w Kozienicach

piątek, 15 stycznia 2021 14:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W lato zeszłego roku rozpoczął się remont kościoła Św. Krzyża w Kozienicach. W planach proboszcza ks. Kazimierza Chojnackiego były m.in.: remont ołtarza, wymiana instalacji elektrycznej i założenie ogrzewania podłogowego. Sprawdziliśmy na jakim etapie są prace.

Kościół Św. Krzyż z nowym rokiem wszedł w erę ekologii i oszczędności. Od teraz świątynia będzie ogrzewana ciepłem z głębi ziemi. Jak wyglądała instalacja ogrzewania podłogowego? Mówi proboszcz parafii Św. Krzyża ks. Kazimierz Chojnacki:

Efekty już są, ponieważ w czasie naszej rozmowy z ks. Chojnackim na zewnątrz był ośmiostopniowy mróz, a tymczasem termometr w kościele pokazywał szesnaście stopni na plusie. Oprócz komfortu parafian proboszcz zwraca uwagę na duże oszczędności:

W efekcie wykonanych prac kościół jest także bezpieczniejszy:

Ponadto zakończyła się konserwacja stropu kasetonowego w prezbiterium:

Na tym jednak nie koniec. Co jeszcze zmieni się w kościele w najbliższym czasie?

Proboszcz Chojnacki mówi o hojności parafian, którzy wspierają remont, lecz podkreśla jednocześnie, że nie byłby on możliwy bez różnego rodzaju dotacji jakie parafia otrzymała:

Kościół św. Krzyża jest najstarszym kościołem w Kozienicach i okolicach. W zeszłym roku obchodził 150-lecie, a trwający remont jest najpoważniejszym w całej jego historii.