Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ignacy z Loyoli, prezbiter             Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Łączany
Dziś jest: Sobota, 31 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

W hołdzie Słudze Bożemu ks. Romanowi Kotlarzowi

niedziela, 18 lipca 2021 18:42 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

W niedzielę, 18 lipca, w Szydłowcu odbyły się uroczystości związane z 45-leciem śmierci Słubi Bożego ks. Romana Kotlarza, który w latach 1954-1956 był wikariuszem parafii.

O godzinie 12:00 w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu została odprawiona Msza Święta w intencji ks. Romana Kotlarza. Homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk.

- Abyśmy przywołując i rozważając życie i męczeńską śmierć Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza potrafili być tymi, którzy z ufnością przyjmą bliskość Boga i odnowią ją w sobie. Wniosą ją w życie tych, z którymi przeżywamy nasze życie i których Bóg postawi na drogach naszego życia, ale jednocześnie z tą całą wielką nadzieją, że to się może dokonać i dokona. Wtedy Bóg będzie naszą siłą. Prosimy, aby nam błogosławił, aby przyniósł błogosławiony owoc w postaci beatyfikacji ks. Romana, aby przyniósł ten owoc, który sprawi, że wszyscy jednym głosem, jedną duszą i jednym sercem staniemy wobec Boga i w jego Imieniu będziemy przeżywać nasze życie - mówił biskup.

Po mszy pod tablicą upamiętniającą posługę kapłańską ks. Romana Kotlarza nastąpiło złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje.

- Staramy się pamiętać o bardzo ważnej postaci dla naszej lokalnej społeczności. Kultywowanie pamięci o Słudze Bożym ks. Romanie Kotlarzu odbywa się już od kilku lat - tłumaczy poseł Agnieszka Górska.

 

W kościele odbyła się również prelekcja Edyty Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach oraz ks. Kazimierza Kurka SDB „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza- myśli kilka”. A w sali kinowej Szydłowieckiego Centrum Kultury - Zamek wyświetlony został film dokumentalny poświęcony działalności ks. Romana Kotlarza.

W związku z uroczystością od 9 lipca na płycie rynku ustawiona jest wystawa poświęcona ks. Romanowi Kotlarzowi i jego historii. Prawdy o jego śmierci, życiu oraz działalności

- Wystawa wpisuje się w uroczystości 45-lecia śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza - wyjaśnia Agnieszka Górska.

Wystawa będzie dostępna na szydłowieckim rynku do 26 lipca.