Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Ostatnia droga Biskupa Adama Odzimka

środa, 16 marca 2022 15:12 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kościół Radomski pożegnał dzisiaj biskupa Adama Odzimka, sufragana radomskiego. Mszy świętej i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrowali bp Marek Solarczyk i biskup-senior Henryk Tomasik.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 16 marca w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu udział wzięli samorządowcy i politycy, środowiska sportowe, oświatowe i kulturalne. Liturgię transmitowaną przez Radio Plus Radom koncelebrowało ok. 200 księży i 20 biskupów.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał dzień 25 kwietnia 1985 roku, kiedy to Jan Paweł II mianował ks. Adama Odzimka, biskupem pomocniczym diecezji sandomiersko-radomskiej. - Była to pierwsza konsekracja biskupa w Radomiu, ale trzeba podkreślić, że ks. kard. Józef Glemp, obok młodości młodego biskupa, zaledwie 40-letniego mówił, że jest to pewnego rodzaju rehabilitacja miasta wyklętego, po strajku w czerwcu 1976 roku – powiedział ksiądz arcybiskup Depo.

Na koniec liturgii list abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP odczytał bp Piotr Turzyński. - Żegnamy gorliwego Pasterza i wielkiego miłośnika Słowa Bożego. Mojego dobrego kolegę, którego poznałem w czasie studiów biblijnych w Rzymie. Kościół w Polsce dziękuję za życie i posługę biskupa Adama. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju, miej radość wieczną, odpoczywaj w pokoju – napisał abp Gądecki.

W imieniu rodziny zmarłego słowo skierowała Joanna Moroz. - Adasiu, dziś wszyscy tu zgromadzeni jesteśmy z Tobą, towarzyszymy Ci w tej ostatniej drodze. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci, wypełniając serca wiarą i miłością – powiedziała siostrzenica biskupa Adama.

Biskup radomski Marek Solarczyk mówił, że obecność wiernych jest potwierdzeniem bogactwa życia i wiary biskupa Adama Odzimka. - Dlatego tu jesteśmy. Chcemy dziękować za niego i zawierzamy go Bogu. Dziękuję za waszą obecność – mówił ksiądz biskup Solarczyk, dziękując jednocześnie wszystkim pracownikom służby zdrowia za wsparcie niesione w czasie choroby księdza biskupa Adama Odzimka.

Słowo w imieniu kapłanów skierował ks. Marek Dziewiecki:

Listy kondolencyjne skierowali: kard. Stanisław Dziwisz - emerytowany metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski, abp Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński, abp Eugeniusz Popowicz - metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, ks. prof. Mirosław Kalinowski - rektor KUL, Krzysztof Zuba - delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

W uroczystości udział wzięli biskupi: Marek Marczak, Kazimierza Gurda, Jan Kopiec, Andrzej Dziuba, Krzysztof Nitkiewicz, Ignacy Dec, Adam Bałabuch, Piotr Sawczuk, Paweł Socha, Edward Frankowski, Stanisław Salaterski oraz Piotr Turzyński. Samorządowców i polityków reprezentowali m.in. prezydent Radomia Radosław Witkowski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu Kinga Bogusz, wójt gminy Wieniawa Krzysztof Sobczak (bp Adam Odzimek jest honorowym obywatelem Wieniawy), starosta przysuski Marian Niemirski, starosta radomski Waldemar Trelka oraz posłowie: Marek Suski, Krzysztof Lipiec, Dariusz Bąk, Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak.

Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu liturgii żałobnej przewodniczył bp Marek Solarczyk. Bp Adam Odzimek został pochowany w grobie biskupów radomskich.

Bp Adam Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli w Radomiu wstąpił w 1962 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Jego formacja seminaryjna została przerwana na dwa lata z powodu odbycia służby wojskowej Gubinie i Opolu. Był to element represji władz państwowych wobec Kościoła w Polsce.

Święcenia kapłańskie przyjął w sandomierskiej katedrze z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 31 maja 1969 roku. Następnie podejmował posługę kolejno w następujących parafiach: Bardzice, Szewna, Białaczów i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 1972 został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski w celu podjęcia studiów specjalistycznych. Ukończył je w 1976 r. uzyskując magisterium i licencjat z teologii biblijnej. W miesiącach wakacyjnych pełnił funkcje wikariusza substytuta w parafii Skotniki Koneckie (1973 r.) i w Modliborzycach (1976 r.). 

Z kolei 24 czerwca 1978 r. obronił pracę doktorską na temat "Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa". Zaraz potem otrzymał nominację na wykładowcę Nowego Testamentu w sandomierskim seminarium duchownym. Licencjat z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie studiował w latach 1980-1983. Po powrocie z Rzymu 1 lutego 1984 r. przyjął nominację na wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekuna biblioteki seminaryjnej.
W latach osiemdziesiątych zainicjował w Radomiu spotkania biblijne, które odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia.

3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dr Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. Bp  Odzimek wspominał, że w dniu święceń biskupich nad głowami wiernych dostrzegł na placu przed świątynią olbrzymi napis „Byłeś z nami, jesteśmy z Tobą”. - Te słowa towarzyszyły mi wówczas, jak również były obecne przez następne lata mojej posługi biskupiej. Mówią też o dalszej posłudze, jaką Bóg mi daje. Biskupi Henrykowi i Piotrowi, siostrom zakonnym, alumnom i wspólnotom parafialnym, które odwiedzam, w tym trudnym czasie dla wiary, Kościoła chcę powiedzieć - cieszę się Wami, że jesteście tymi, którzy kochacie Chrystusa i Kościół święty – powiedział w maju 2020 roku biskup Adam Odzimek.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym diecezji. Od 1 września 1992 r. był wykładowcą Nowego Testamentu w radomskim seminarium duchownym, a w latach 2001-2013 wykładał na Wydziale Teologicznym, Instytut Teologiczny w Radomiu, USKW w Warszawie.

Zawołaniem biskupim księdza biskupa Adama Odzimka są słowa: „Ne deficiant fides caritasque” – „Aby wiara i miłość były mocne”.

Jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny wspierał w posłudze kolejnych biskupów: bp. Edwarda Materskiego, bp. Jana Chrapka, bp. Zygmunta Zimowskiego i bp. Henryka Tomasika.

Bp Adam Odzimek od wielu był kibicem siatkówki. Uczestniczył w spotkaniach świątecznych organizowanych przez działaczy zespołu Cerrad Enea Czarni Radom. Kibicem siatkówki stał się w 1973 roku. Będąc młodym księdzem pojechał do Łodzi na mecz towarzyski Polska-Japonia, który zakończył się wynikiem 3:2. - Atmosfera meczu była wspaniała, każde zagranie zawodników było oklaskiwane. Co ważne, nie było gwizdów. To wspaniałe doświadczenie przeniosłem następnie na występy radomskich siatkarzy, gdzie jako biskup bywałem na spotkaniach ligowych - wspominał później na antenie Radia Plus Radom bp Odzimek.

Bp Adam Odzimek chętnie przyjmował zaproszenia na Autosacrum organizowane przez Automobilklub Radomski. Tradycją było również i to, że w Wielki Piątek przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, jak również obrzędowi obłóczyn w seminarium duchownym. Lubił jeździć do Potworowa, gdzie odprawiał msze święte w intencji producentów papryki. 28 kwietnia 2000 bp Adam otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Wieniawa.

Bp Odzimek był również inicjatorem i opiekunem pieszej pielgrzymki z Radomia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości. Był też przewodniczącym Zespołu Duszpasterstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. W sierpniu 2013 roku biskup Adam Odzimek był jednym z sygnatariuszy oświadczenia, w którym wyraził "zdecydowany sprzeciw przeciwko praktykom zdejmowania Krzyża z tych miejsc, w których był obecny". Chodziło o wydarzenia, które miały miejsce w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, 7 października 2019 r. papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Adama z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji radomskiej. W ostatnich latach zmagał się z postępującą chorobą nowotworową. 9 lutego 2022 r. został przewieziony do radomskiego szpitala. Wówczas też bp Marek Solarczyk, biskup radomski, zwrócił się z prośbą do wiernych o modlitwę w intencji jego powrotu do zdrowia. Zmarł 13 marca 2022 r. w swym mieszkaniu w Radomiu.