Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Caritas zorganizowała festyn dla uchodźców

czwartek, 20 czerwca 2024 19:17 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Festyn dla uchodźców odbył się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Organizatorami wydarzenia była Caritas Diecezji Radomskiej. Dzisiaj, 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Spotkanie zakończyło się Mszą świętą w czasie, której wierni modlili się za uchodźców.

- Spotykamy się, aby przypomnieć, że wśród nas są osoby, które przybyły do naszego kraju z Ukrainy. Wiele z nich to matki z dziećmi oraz osoby starsze. W wielu przypadkach potrzebują oni naszego wsparcia. Dlatego dzisiaj pamiętamy i modlimy się za tych wszystkich, którzy musieli opuścić swoje domy. Nie z powodu chęci lepszego życia, ale z powodu wojny – mówił ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas.

W Radomiu przebywa Nadiia Rubaniak. - To ważny dla nas dzień. Ucieczka przed wojną była trudnym przeżyciem. Ciężko było odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wszystko zaczynaliśmy od nowa. Ale będąc w Polsce spotkałam wielu wspaniałych osób – powiedziała Ukrainka. Dodała, że dzisiaj spotkaliśmy się, aby spędzić razem czas na świeżym powietrzu na sportowo i radośnie, aby poznać się bliżej - przez kuchnię, kulturę, muzykę i wspólne świętowanie oraz budowanie wspólnych relacji.

Karina Butenko z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom przy Caritas. Placówka znajduje się w Domu McGivney’a przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem instytucji jest wsparcie osób przybywających na terenie Polski po 24 lutego 2022 roku. Młoda Ukrainka w naszym kraju przebywa od 2015 roku. Przez ostatnie 2 lata pomaga swoim rodakom, którzy są uchodźcami wojennymi.

- W tym czasie został udzielony obszerny zakres pomocy, między innymi: spotkania i wyjazdy integracyjne, pomoc psychologiczna, wsparcie w zakresie zatrudnienia, nauka języka polskiego, pomoc w opiece nad dziećmi, wsparcie socjalno-bytowe, wsparcie finansowe oraz pomoc prawna – wylicza Karina Butenko.

Wśród uczestników festynu była Ksenia Hlukhenka, która musiała z mamą uciekać przed wojną. - Moim marzeniem jest, aby skończyła się wojna. Chcę wrócić do domu. W kraju zostali moi dziadkowie. Nie chcą opuszczać swojego domu – powiedziała dziewczynka.