Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

KULTURA

Radom stolicą piosenki żeglarskiej

niedziela, 18 listopada 2018 10:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Po raz 38. w Radomiu odbył się festiwal szantowy Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską RAFA. 

„RAFA” to jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Jego twórcą był Roman Dąbrowski, który w 1980 roku zaprosił do Radomia zespół „Stare Dzwony". To przyniosło wydanie pierwszej w Polsce płyty z piosenkami żeglarskimi. W roku 1989 organizację „RAFY” przejął klub BRA-DE-LI z druhną Magdaleną Bieńkowską na czele. To dzięki jej ambicji „RAFA” stała się imprezą ogólnopolską i z roku na rok zyskiwała coraz większą popularność. Ostatnie trzy edycje organizował Dom Kultury "Idalin".

W tym roku udział w "RAFIE" udział wzięło 12 zespołów i solistów z całej Polski, m.in z Kielc, Warszawy, Augustowa, Szczecina, Mikołajek. Nie zabrakło również uczestników z Radomia. - W większości to dla nas nowe zespoły i to cieszy. Chcemy, żeby festiwal rozwijał się - mówi Rafał Błędowski - dyrektor artystyczny festiwalu. 

W Radomiu działają ośrodki żeglarskie, nieprzerwanie od blisko 40. lat odbywają się Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską. - Myślę, że im dalej od morza, tym większa za nim tęsknota - mówi Rafał Błędowski: 

W przeglądzie udział wziął Robert ROOBI Krzyżanowski z Kielc, który szanty śpiewa od dwóch lat. Sam jest żeglarzem, a klimat Mazur chce przekazywać dalej: 

Jeden ze swoich autorskich utworów zaprezentował podczas przesłuchań konkursowych: 

Na radomskiej scenie zaprezentował się również zespół Zwrot Przez Twarz z Warszawy: 

Poziom tegorocznego festiwalu był zdecydowanie wyższy niż w ubiegłym roku - mówi Grzegorz Molenda - dyrektor Domu Kultury "Idalin": 

 

W kategorii do 18 lat zwyciężył zespół Kawen Folk Group z Augustowa. W konkursie dla uczestników powyżej 18 lat zdaniem jury najlepszy był Roman Tkaczyk. Podczas koncertu finałowego wystąpiły zespoły: Pod Wiatr, Ryczące Dwudziestki, EKT - Gdynia. Patronat medialny nad Festiwalem sprawowało Radio Plus Radom.