Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

Muzea

Muzyczna podróż po twórczości Moniuszki

wtorek, 02 lipca 2019 08:35 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Folkowo, jazzowo i klasycznie... Muzeum Wsi Radomskiej zaprosiło na podróż po twórczości Stanisława Moniuszki. W radomskim skansenie odbyły się koncerty w ramach projektu 3x Moniuszko.

Rok 2018 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki. Z tego powodu radomski skansen postanowił przypomnieć tego wybitnego muzyka i zachęcić do zapoznania się z jego twórczością. Dlatego też w minioną niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się pierwsza z trzech edycji projektu "3x Moniuszko". W radomskim skansenie wystąpili artyści, którzy twórczość Moniuszki przedstawili w trzech różnych odsłonach. 

W programie "Moniuszko Klasycznie" wystąpiła Jolanta Pszczółkowska-Pawlik - pianistka, kameralistka, menadżer kultury, a także pomysłodawczyni i koordynatorka cyklu koncertów „Moniuszko - pieśni, ballady i duety”.

Następnie przed Dworem z Pieczysk na terenie Muzeum Wsi Radomskiej można było zapoznać się z sylwetką kompozytora, którą przybliżyli uczestnikom członkowie Radomskiej Grupy Opowiadczaczy. Można było również wziąć udział w warsztatach prostych instrumentów muzycznych. Po tym osobliwym wstępie przyszedł czas na ucztę muzyczną. W aranżacji "Moniuszko na Folkowo" wystąpił zespół VIKLINOVA, tworzący własne kompozycje, odwołujące się do tradycyjnej muzyki wokalnej i instrumentalnych z różnych części Polski.

Na zakończenie na scenie amfiteatru w programie "Moniuszko na jazzowo" wystąpił najsłynniejszy polski zespół jazzowy „Włodek Pawlik Trio”.

Projekt cieszył się zainteresowaniem publiczności. - Ludzie doceniają to, że muzyka jest w plenerze, a do skansenu przyjechali naprawdę wybitni muzycy - mówi Zbigniew Skuza - wicebyrektor Muzeum Wsi Radomskiej: 

Projekt jest mocno innowacyjny jeśli chodzi o Muzeum Wsi Radomskiej. Ilona Jaroszek - dyrektor skansenu przyznaje, że do pomysłu podchodziła sceptycznie. Okazuje się, że niepotrzebnie: 

- Wtedy, kiedy nie było Polski, nie było armii, Moniuszko tworzył polskie utwory. Musimy o tym pamiętać - dodaje Ilona Jaroszek: 

Niedzielny cykl koncertów był pierwszym z trzech zaplanowanych. - Chcemy aby ten nasz kościół odwiedziło jak najwięcej osób. Zrobiliśmy te organy nie tylko po to, żeby pięknie eksponowały się w kościele na chórze, ale również dlatego, aby móc wysłuchać ich fantastycznego brzmienia - dodaje Ilon Jaroszek:   

Kolejne koncerty odbędą się:

  • 18.08.2019 - Moniuszko Sakralnie - wystąpi dr Emanuel Bączkowski organmistrz oraz wybitny tenor Mateusz Zajdel 
  • 15.09.2019 - Moniuszko Sakralnie - recital organowy  - dr Emanuel Bączkowski

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Radio Plus Radom.