Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

Muzea

O ludowych wycinankach w Muzeum Wsi Radomskiej

niedziela, 13 września 2020 14:21 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Jak były strojone dawne chaty? Kto i kiedy mógł zabrać się za przygotowywanie papierowych ozdób? Czy stworzenie wycinanki wymaga dużego wysiłku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli poznać uczestnicy kolejnych rodzinnych warsztatów w radomskim skansenie. Tym razem ich tematem przewodnim była plastyka obrzędowa. 

Wycinanki służyły do ozdobienia starych chałup - miały ożywiać ciemne wnętrza.Polska wycinanka zaistniała w XIX wieku, kiedy do Polski sprowadzono maszyny produkujące papier na rolce, również papiery barwione i glancowane. -  Gospodynie były wniebowzięte, bo wreszcie miały kolorowe wycinanki. Oczywiście wcześniej też wycinanki powstawały, ale trzeba było je czymś zabarwić - wyjaśnia Jolanta Falkiewicz - twórczyni ludowa, która prowadziła warsztaty z robienia wycinanek.Największy rozkwit wycinanek datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy zajęła się nimi Cepelia. - Jak one były sprzedawane za granicą, zwłaszcza wśród Polonii - podkreśla Jolanta Falkiewicz. 

- Tradycja i sposoby robienia wycinanek przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Każda dziewczyna chwaliła się swoimi wycinankami przed kawalerami - mówi Jolanta Falkiewicz: 

Wszelkie ozdoby wykonywano głównie na Wielkanoc: 

Dobrym czasem na robienie ozdób były również jesienne długie wieczory. - Kobiety miały wtedy okazję nie tylko do spotkań towarzyskich, ale również do zdrowej konkurencji - mówi Michalina Grzeszczyk z Muzeum Wsi Radomskiej: 

Podczas warsztatów dzieci pod okiem Jolanty Falkiewicz mogły wykonać wycinankę i zabrać ją ze sobą. Jeśli natomiast ktoś dopiero chciałby rozpocząć swoją przygodę z tą formą sztuki ludowej, twórczyni podpowiada, jak się za to zabrać: 

 W niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej swoimi pracami wykonanymi na szydełku chwaliła się pani Krystyna Kołtun z Cudnowa. Robienia na drutach i szydełkowania nauczyła się od swojej mamy. Teraz sama chce dzielić się umiejętnościami z młodszymi pokoleniami: 

Zwiedzający radomski skansen podkreślają, że tego typu warsztaty ubarwiają czas spędzony w Muzeum, a przy okazji pozwalają się czegoś dowiedzieć: 

Rodzinne warsztaty w Muzeum Wsi Radomskiej odbywają się od połowy lipca. Do tej pory można było zapoznać się z obróbką drewna, produkcją napojów i przetworów owocowych, tajnikami bartnictwa, zielarstwa, tkactwa, garncarstwa, zabawkarstwa i plastyki obrzędowej. Zaplanowane na następne niedziele rodzinne warsztaty w radomskim skansenie dotyczyć będą kolejno: drewnianych sprzętów domowych i wykopków.