Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria Klementyna Annuarita Nengapeta, dziewica i męczennica
Dziś jest: Niedziela, 29 listopada 2020

KULTURA

Muzyczne kremówki w radomskim skansenie

niedziela, 20 września 2020 17:53 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W Muzeum Wsi Radomskiej odbył się drugi koncert z cyklu "Muzyczne kremówki". Tym razem wydarzenie nawiązywało do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Koncert odbył się 20 września w XVIII-wiecznym kościele św. Doroty, znajdującym się na terenie skansenu. Wystąpili: Krzysztof Kumor - słowo, Mateusz Zajdel - tenor, Emanuel Bączkowski - organy. W programie były kompozycje m.in: Bacha, Moniuszki, Gounoda, a także pieśni legionowe. Muzyce towarzyszyły też fragmenty przemówień bp. polowego Bandurskiego oraz poezje: Słowackiego, Gałczyńskiego, czy Kasprowicza:

Krzysztof Kumor, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, jest absolwentem krakowskiej PWST. Zadebiutował w 1964 r. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Związany był później z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku oraz warszawskimi teatrami - Polskim, Ludowym, Ziemi Mazowieckiej i Popularnym. W zespole Teatru Polskiego od 1981 roku. Ma w swoim dorobku również wiele ról w Teatrze Telewizji oraz Teatrze Polskiego Radia.

Mateusz Zajdel jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W repertuarze artysty znajdują się partie tenorowe z oper, m.in. W. A. Mozarta, G. Verdiego, G. Pucciniego, P. Czajkowskiego, S. Moniuszki, a także szeroko pojęta liryka wokalna oraz liczne dzieła oratoryjno-kantatowe (Mozart, Haydn, Rossini). Od 2017 r. jest solistą Polskiej Opery Królewskiej.

Emanuel Bączkowski, doktor sztuk muzycznych i absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie. Występował w ramach Europejskich i Międzynarodowych Festiwali Organowych. Koncertuje jako solista i kameralista (Izrael, Włochy, Niemcy, Francja). W bazylikach rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem, promujących polską muzykę organową. Wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji.