Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

KULTURA

To ważny krok dla kozienickiej kultury

niedziela, 22 listopada 2020 16:50 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Kozienicki Dom Kultury znalazł się w wąskim gronie 58 ośrodków kultury w całej Polsce, w których realizowano projekt na inicjatywy lokalne razem z Narodowym Centrum Kultury. W niedzielę w Centrum Kulturalno-Artystycznym miało miejsce oficjalne podsumowanie.

Dobiegł końca projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice”, realizowany w ostatnich miesiącach przez Kozienicki Dom Kultury. Jak mówi dyrektor KDK Elwira Kozłowska, podzielony był na dwie części. Pierwsza to badania nad potrzebami kulturalnymi mieszkańców:

Zebrane dane posłużyły do stworzenia diagnozy potencjału kulturotwórczego gminy Kozienice. Pierwsza część projektu zakończyła się wyłonieniem zwycięzców konkursu na inicjatywy lokalne, które otrzymały dofinansowanie do realizacji. Były one poświęcone różnym dziedzinom: historii, fotografii, muzyce. Jak przyznają uczestnicy, praca przy nich pozwoliła im rozwinąć swoje zainteresowania. Mówi Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek z I LO w Kozienicach, która razem z Joanną Piwońską realizowały projekt o kobietach, które zmieniały świat:

Albert Kopański z inicjatywy „Muzyczne Kozienice” nawiązał nowe kontakty z kozienickimi twórcami muzyki:

Projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice” może być też impulsem do realizacji innych, podobnych inicjatyw w przyszłości. Wiktoria Krekora, autorka inicjatywy na fotograficzne przedstawienie Kozienic ma już kolejne pomysły:

Tak pracę nad projektem wspomina Ligia Jaszczewska z Narodowego Centrum Kultury:

Ze względu na pandemię, niedzielne podsumowanie odbyło się bez udziału publiczności, ale można je było śledzić na żywo w sieci.