Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: Niedziela, 03 lipca 2022

Muzea

Boże Ciało ma swój wyjątkowy ludowy wymiar

środa, 15 czerwca 2022 12:00 / Autor: Radosław Mizera
Fot. UMWM
Radosław Mizera

W polskiej tradycji liturgicznej nieodzownym elementem uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest procesja eucharystyczna ulicami parafii, a do żywych zwyczajów naszego regionu wciąż należy uczestniczenie w procesji w barwnych strojach ludowych.

To najczęściej jedyny dzień w roku, kiedy Najświętszy Sakrament wychodzi tak daleko poza mury kościoła. Na radomskiej Jeżowej Woli po mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego wyruszy barwna procesja z udziałem zespołu obrzędowego. Tradycyjnie, dwa ostatnie ołtarze są zaaranżowane w Muzeum Wsi Radomskiej nawiązując swoją dekoracją do tradycji, zwyczajów i pobożności ludowej ziemi radomskiej.

Uroczystość Bożego Ciała, poza sferą religijną, ma swój ludowy wymiar.  Rozmawialiśmy o tym z Magdaleną Grosiak, asystentem muzealnym z Muzeum Wsi Radomskiej:

Niezbędnym uzupełnieniem  uroczystości Bożego Ciała jest święcenie „wianków” plecionych z ziół i kwiatów. Wianki wielkości dłoni związane czerwoną wstążką lub inną tasiemką, zanoszono do kościoła i pozostawiano na całą oktawę Bożego Ciała. Pisał o tym Zygmunt Gloger: „Powszechnym jest w naszym kraju zwyczaj zanoszenia wianków i równianek na Boże Ciało, w pierwszy nieszpór lub inne nieszpory  i poświęcenia w kościele w oktawę Bożego Ciała, tj. w nieszpór ostatni”.

Jutro o godz. 11.00 w kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Starokrakowskiej 144 w Radomiu ks. dr Marek Dziewiecki będzie przewodniczył mszy świętej, po której rozpocznie się uroczysta procesja eucharystyczna, która zakończy się w Muzeum Wsi Radomskiej.