Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

RADOM

O bezdomnych i dla bezdomnych w Radomiu

niedziela, 27 maj 2018 14:34 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Leroy_Skalstad)
Weronika Chochoł

Ludzie Bezdomni – jak pomóc osobom w kryzysie? Wiele odpowiedzi na to jedno pytanie poznać będzie można podczas pierwszego spotkania interdyscyplinarnego w Radomiu, które odbędzie się właśnie pod takim hasłem.

Celem spotkania będzie przybliżenie uczestnikom problemów, z jakimi borykają się osoby bezdomne oraz sposobów ich rozwiązywania. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny. O pomocy, na jaką mogą liczyć bezdomni opowiedzą m.in. przedstawiciele Straży Miejskiej i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej, wolontariusze, którzy na własną rękę oraz działają w grupie Przyjaciele Bezdomnych. Wśród prelegentów znajdzie się również Artur Zalewski z Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

- Nie każdy jest gotowy na spotkanie z osobami bezdomnymi, natomiast - chciał nie chciał - spotykamy się z takimi ludźmi na osiedlach, na ulicach naszego miasta. Chcemy pomóc ludziom zrozumieć, jak trzeba się zachować, gdy widzimy osobę bezdomną, jak się nie dać wykorzystać takim osobom oraz jak im mądrze pomagać. - wyjaśnia ks. Daniel Glibowski - koordynator grupy Przyjaciele Bezdomnych.

Spotkanie ma przede wszystkim pokazać czego potrzebują osoby bezdomne, na jakim poziomie jest obecnie pomoc ludziom bezdomnym w Radomiu, a także podsunięcia nowych pomysłów i rozwiązań. Jest to również zaproszenie i zachęta dla osób, które chciałyby jako wolontariusze wspierać bezdomnych - czy to poprzez spotkania, rozmowę, poświęcenie wolnej chwili, czy przez modlitwę w intencji wybranej osobom bezdomnej chciałyby pomóc:

Na ulicach Radomia spotkać można około stu osób bezdomnych. Jak podkreśla ks. Glibowski jedną z ich największych potrzeb jest budowa zdrowej relacji. Kiedy człowiek bezdomny spotka przyjaciela, który zmotywuje go do zmiany, szansa na wyjście z bezdomności wzrasta:

Spotkanie już w poniedziałek, 28 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Początek o godz. 10.30. Wstęp wolny.

Do udziału w spotkaniu zachęca ks. Daniel Glibowski. Ks. Daniel w rozmowie z Weroniką Chochoł nie tylko przybliża szczegóły wydarzenia, ale także opowiada o spotkaniach z osobami bezdomnymi i pyta, czy Jezus przytuliłby się do bezdomnego: