Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Augustyn z Canterbury, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 27 maja 2024

RADOM

Jest jeszcze sporo do zrobienia

czwartek, 25 stycznia 2024 10:47 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Opublikowany został Indeks Zdrowych Miast 2023. Na 66 ocenionych miast Radom zajął 44 miejsce. Wśród 10 najzdrowszych miast znalazły się: Warszawa, Bielsko-Biała, Poznań, Gdynia, Sopot, Świnoujście, Rybnik, Gdańsk, Szczecin i Kalisz.

Indeks Zdrowych Miast 2023 wyłonił liderów najlepiej dbających o zdrowie swoich mieszkańców. W czołówce kategorii ZDROWIE znalazły się Warszawa, Bielsko-Biała i Poznań. Stolica jednocześnie utrzymała zeszłoroczne pierwsze miejsce w rankingu głównym. W ocenie zdrowia polskich miast brane pod uwagę były dwa wskaźniki – łączna liczba programów polityki zdrowotnej oraz działań realizowanych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia na terenie miasta na prawie powiatu oraz średni koszt realizacji programów i zadań w przeliczeniu na ludność danego miasta na prawach powiatu - czytamy w raporcie.

Radom w rankingu za 2023 rok zajął 44 miejsce i otrzymał 32, 0 pkt. To poprawa w porównaniu z pierwszą edycją rankingu z 2022 roku, kiedy Radom zajął 47 miejsce i zdobył 26, 0 pkt.  Przed nami są: Warszawa, Bielsko - Biała, Sopot, Poznań, Gdynia, Białystok, Tychy czy Olsztyn. Za nami w rankingu znajdują się: Słupsk, Elblag, Siedlce, Kielce czy Chełm, Zabrze i Częstochowa.

Indeks Zdrowych Miast został stworzony przez Grupę LUX MED we współpracy z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Publikacja jest zbiorem informacji o działaniach i inwestycjach 66 miast na prawach powiatu, dzięki którym mogą one weryfikować swoje podejście do tworzenia warunków dla jakości życia i zdrowia oraz zrównoważonych przestrzeni miejskich.

Miasta zostały przeanalizowane w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń, a wyniki danej kategorii były weryfikowane na podstawie wyszczególnionych przez ekspertów wskaźników. Jest to inicjatywa długoterminowa. Raport Indeks Zdrowych Miast dostępny jest na: https://www.luxmed.pl/o-nas/dzialania-spoleczne/indeks-zdrowych-miast