Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

RADOM

"Bo tętni w nas dobro" - udana zbiórka krwi w Radomiu

sobota, 15 czerwca 2024 16:04 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o wsparcie. Potrzeba krwi prawie wszystkich grup. Na apel odpowiedzieli radomianie, którzy wzięli udział w evencie pod nazwą: "Bo tętni w nas dobro". Akcja zorganizowana została dziś na placu Corazziego w Radomiu.

Krew jest bezcenna, a dziś także deficytowa. Potrzebują jej przewlekle chorzy i pacjenci poddawani szpitalnym zabiegom. Czasami wystarczą dwie jednostki, czasem potrzeba ich aż dwadzieścia. Niestety, nie można zrobić zapasów na dłużej, bo składniki krwi mają krótki termin ważności - tylko 42 dni.

- Apel o oddawanie krwi jest ciągle aktualny - mówi Katarzyna Stanios z RCKiK:

Wśród osób, które nie pozostają obojętne na apele są m.in. motocykliści z The Irons MC Poland. Uważają, że to ich obowiązek. Większość oddaje krew nawet kilka razy z rzędu:

Dotychczas w ramach 15 zbiórek organizowanych w ramach akcji Motoserce zebrano ponad 38 tys. litrów tego życiodajnego płynu w całej Polsce.

Krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. Samo pobranie trwa zaledwie kilka minut. Na całą procedurę trzeba zarezerwować ok. godziny. Dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy.