Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

RADOM

Sławomir Adamiec XIII Radomskim Królem Kurkowym A.D. 2024

poniedziałek, 08 lipca 2024 07:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Bractwo Kurkowe św. Sebastiana
Elżbieta Warchoł

Radomskim Królem Kurkowym A.D. 2024 został Sławomir Adamiec. Grand Prix strzelania królewskiego wywalczył Łukasz Ciszek, laur Gloria Patriae (Chwała Ojczyźnie) przypadł Radosławowi Stańczykowskiemu, natomiast laur Lilie św. Kazimierza wywalczył Apolinary Zubek.

XIII Strzelanie Królewskie o tytuł Radomskiego Króla Kurkowego, odbyło się w niedzielę, 6 lipca 2024 roku na strzelnicy PZŁ w Piastowie. Towarzyszyło mu haslo: Gloria Patriae (Chwała Ojczyźnie). Nowym Radomskim Królem Kurkowym A.D. 2024 został Sławomir Adamiec. Grand Prix strzelania królewskiego wywalczył Łukasz Ciszek, laur Gloria Patriae (Chwała Ojczyźnie) przypadł Radosławowi Stańczykowskiemu, natomiast laur Lilie św. Kazimierza wywalczył Apolinary Zubek.

Zawody strzeleckie organizowane przez bractwa kurkowe są bardzo widowiskowe, a strzelcy dbają o dostosowanie swoich strojów do realiów dawnych epok. W zależności od bractwa mogą występować w mundurach lub w ubiorach dawnych mieszczan, czy strojach szlacheckich, na przykład kontuszach z bogatymi zdobieniami. Królem kurkowym zostaje członek bractwa, który przestrzeli ostatnią część drewnianej żerdzi, na której umieszczony jest drewniany kur. Upadek kura oznacza wybór nowego króla kurkowego.

Sławomir Adamiec jest współzałożycielem radomskiego Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu (2011) i stoi na jego czele od początku istnienia. Zawodowo związany jest od ponad 40 lat z oświatą, nauką i kulturą, a przez ostatnie lata pełnił stanowisko Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest również członkiem Zakonu Rycerskiego Bożogrobców (OESSH) oraz uczestnikiem wielu inicjatywa społeczno – kulturalnych (m.in.: wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu) oraz miłośnikiem i propagatorem  poezji i życia Jana Kochanowskiego.  

Wybór królów kurkowych to średniowieczna i mieszczańska tradycja bractw kurkowych w Polsce i Europie. Lokacyjne prawo magdeburskie nakładało, na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską. Członkowie cechów – ludzie majętni, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzając także doroczne zawody o tytuł króla kurkowego. W Radomiu Kazimierz Wielki w 1364 roku zmienił przestarzałe wówczas prawo średzkie na korzystniejsze magdeburskie i nadał mieszkańcom miasta wiele przywilejów, ale i obowiązek obrony miasta. W tej sytuacji prawnej Radom, musiał również posiadać zorganizowany system obrony, z który odpowiedzialni byli przedstawiciele cechów, być może skupionych w konfraternię bracką.

Strzelanie Królewskie A.D. 2024 Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana w Radomiu, o tytuł XIII Radomskiego Króla Kurkowego A.D. 2024: XIII Radomski Król Kurkowy A.D. 2024 - Sławomir Adamiec, GRAND PRIX A.D. 2024 - Łukasz Ciszek, Gloria Patriae A.D. 2024 - Radosław Stańczykowski, Lilie Św. Kazimierza A.D. 2024 - Apolinary Zubek.

Źródło: Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu.