Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

REGION

Rusza modernizacja dworców w Zajezierzu i Jastrzębiu

środa, 08 kwietnia 2020 08:11 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. PKP S.A./dworzec w Zajezierzu
Jakub Szczechowski

 W pierwszej połowie przyszłego roku dworce kolejowe na stacjach Jastrząb i Zajezierze odzyskają dawny blask. Rozpoczyna się modernizacja zabytkowych obiektów.

 Dworce mają nie tylko wrócić do historycznego wyglądu, ale też być dostosowane do potrzeb współczesnych pasażerów. Z obiektów bez problemu będą mogli korzystać niepełnosprawni, osoby starsze, jak również podróżujący z małymi dziećmi i dużymi bagażami. Nie będzie progów i wąskich przejść. Na dworcach będą wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów, ścieżki da osób niewidomych i niedowidzących, tablice z mapami dotykowymi obiektów. – Realizujemy Program Inwestycji Dworcowych, dzięki któremu swoje oblicze zmieniają dworce w całej Polsce. Zyskuje na tym wiele miejscowości – dużych i małych. Inwestycje w infrastrukturę, inwestycje publiczne są kluczowe dla kondycji polskiej gospodarki w trudnym czasie, którego doświadczamy. Jesteśmy zdeterminowani, aby iść do celu, jakim jest poprawa poziomu komfortu pasażerów korzystających z usług polskich kolei – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Niemal stuletni dworzec w Zajezierzu k. Dęblina znajduje się na trasie Radom - Dęblin. Odtworzony zostanie jego pierwotny wygląd, szczególnie dachu i detali architektonicznych. Parter jest murowany, pozostała część z drewna. Po remoncie na pierwszym piętrze znajdzie się ogrzewana poczekalnia z automatami z napojami i przekąskami, ogólnodostępne toalety i pomieszczenie kasy biletowej.

Dworzec w Jastrzębiu przy trasie kolejowej Warszawa – Radom – Kielce – Kraków zbudowany został w 1917 roku. Przywrócony zostanie jego pierwotny wygląd. Wymienione zostaną wszystkie instalacje. Zastosowane zostaną nowoczesne systemy zarządzania budynkiem i obsługi podróżnych. A co wewnątrz? Na parterze będzie hol z ogrzewaną poczekalnią, toalety, pomieszczenia porządkowe oraz lokale przeznaczone na działalność handlowo-usługową. Na pierwszym piętrze znajdą się pomieszczenia techniczne. Koło dworca powstanie parking dla samochodów. Wyburzone zostaną dwa budynki gospodarcze. Zastąpione zostaną zielenią. W czasie trwania prac budowlanych podróżni będą mogli korzystać z dworca tymczasowego.

To nie jedyne inwestycje dworcowe w regionie radomskim. - Aktualnie przygotowujemy projekt budowlany przebudowy dworca w Rudzie Wielkiej, jesteśmy także w trakcie odbiorów projektów wykonawczych modernizacji dworców Żytkowice i Pionki Zachodnie. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę ogłosimy przetarg na modernizację zabytkowego dworca Pionki – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Modernizacja dworca w Jastrzębiu będzie kosztować ponad 8,2 mln zł, a w Zajezierzu - pond 8,5 mln zł.

Zapraszamy do nas: