Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

Radomskie

Brakuje wody w podradomskich gminach!

poniedziałek, 21 czerwca 2021 12:30 / Autor: Radosław Mizera
foto: Skitterphoto/pixabay
Radosław Mizera

Problem występuje w gminach: Wolanów, Wieniawa, Gózd czy Jastrzębia. Włodarze tych samorządów apelują o oszczędzanie wody.

 

Wójt Wolanowa wydał zarządzenie w sprawie zakazu napełniania basenów i oczek wodnych oraz podlewania tuneli ogrodniczych, przydomowych ogródków, terenów zielonych, upraw rolnych i sadowniczych wodą z gminnej sieci wodociągowej. Kto zakaz naruszy, podlega karze grzywny na zasadach określonych w kodeksie wykroczeń.

Ewa Markowska-Bzducha, wójt gminy Wolanów mówi, że dotychczas zużycie wody wynosiło ok. 400 metrów sześciennych, dziś jest już powyżej 900 metrów. - Wytłumaczenie jest tylko jedno - podlewanie. Proszę o zaprzestanie podlewania, inaczej wody nie będzie. Woda nie nadąża napływać ze studni. Pompy nie mają co pompować - alarmuje Ewa Markowska-Bzducha.

Sytuacja występuje od czasu wystąpienia upałów. Woda za pomocą pompy nie nadąża napływać ze studni głębinowych do zbiorników w Wawrzyszowie, i wówczas dochodzi do automatycznego wyłączenia pomp w celu nagromadzenia wody w zbiornikach i tym samym występują przerwy w dostawie wody. Problem z brakiem wody wystąpuje też w miejscowości Garno.

Wójt gminy informuje, że od roku trwają starania w kierunku budowy nowego ujęcia, ale to potrwa ok. 2-3 lata. - Obecnie jesteśmy na etapie badań miejsca wcześniej wskazanego w procesie analizy geologicznej terenu naszej gminy. Inwestycja musi być poprzedzona szczegółowymi badaniami, wieloma pozwoleniami - powiedziała Ewa Markowska-Bzducha:

Przez wiele lat z problemem braku wody zmagała się gmina Wieniawa w powiecie przysuskim. Dlatego pod koniec ubiegłego roku oddano do użytku studnię głębinową. Wójt gminy Krzysztof Sobczak:

Budowa studnia była koniecznością, bowiem w okresach o największym zapotrzebowaniu, obecna infrastruktura nie była w stanie zabezpieczyć odpowiedniej ilości wody w sieci. Stąd w najwyżej położonych miejscowościach, występowały okresowe braki w dostawie.

Z kolei gmina Gózd otrzymała pozwolenie na budowę hydroforni w miejscowości Grzmucin. Do końca czerwca powinien zostać ogłoszony przetarg na budowę. Wody brakowało także w Małęczynie.

Również Wojciech Ćwierz, wójt gminy Jastrzębia apeluje o racjonalne korzystanie z wody. Pobór wody z gminnego wodociągu w ostatnich dniach wzrósł czterokrotnie!