Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Kozienice

W godzinę "W" w Janikowie

niedziela, 01 sierpnia 2021 18:15 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Społeczność Janikowa pod Kozienicami oddała cześć powstańcom Warszawy. 1 sierpnia w symboliczną godzinę "W" czyli o 17:00 rozpoczęły się uroczystości w kościele pw. św Maksymiliana Marii Kolbego.

Uroczystości rozpoczęły się przed kościołem od wycia syreny punktualnie o godzinie 17:00, czyli symbolicznej godzinie wybuchu powstania warszawskiego. Następnie w świątyni parafianie przystąpili do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych i powstańczych piosenek. Mogliśmy wysłuchać też wierszy poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w wieku 23 lat 4 sierpnia 1944 roku w wyniku walk w Warszawie. Pomysłodawcą tej formy upamiętnienia zrywu w stolicy jest proboszcz parafii ks. Tomasz Gaik:

Jednym z elementów dzisiejszego wieczoru patriotycznego było rozstrzygnięcie konkursów m.in. na strój z czasów powstania warszawskiego. W niedzielę w Janikowie mogliśmy spotkać dzieci przebrane za młodych powstańców lub małe sanitariuszki. Jak się okazało, w przygotowanie strojów zaangażowane były całe rodziny tak jak u Państwa Mąkosów, którzy na niedzielne uroczystości przyszli z córką przebraną za sanitariuszkę:

O przygotowywaniu strojów dla swoich dzieci opowiedziała nam również Pani Marlena:

Nie zabrakło oczywiście ciekawych nagród i upominków dla wszystkich uczestników.