Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Środa, 26 czerwca 2024

REGION

Jak uzyskać kredyt na samochód bez kłopotów?

poniedziałek, 08 stycznia 2024 15:02 / Autor: Reklama
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Decyzja o zakupie samochodu i konieczność jego wybrania dla jednych może być fascynującą przygodą. Z kolei dla innych jest niezmiernie trudnym wyzwaniem. Bez względu na to, do której grupy należysz, stoi przed tobą nie tylko wybór odpowiedniego pojazdu, ale także wybór źródła finansowania. Obecnie coraz więcej osób korzysta z leasingów samochodowych, czy najmu długoterminowego. Jeżeli jednak chcesz kupić samochód na własność, będziesz musiał wygospodarować odpowiednią, przeważnie niemałą kwotę. Jak dobrać samochód do swoich potrzeb i możliwości? Za gotówkę, czy na kredyt? Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt bez przeszkód? Odpowiadamy.

Jak wybrać odpowiedni pojazd?

Tak jak nadmieniliśmy na wstępie, decyzja o zakupie samochodu dla niektórych jest ekscytującym wyzwaniem, a innych zdecydowanie przytłacza. Często wynikiem skrajnie różnego podejścia są kwestie związane ze znalezieniem środków na zakup auta, a także sama znajomość branży samochodowej. Podejmując decyzję o kupnie samochodu, należ się zastanowić nad tym, jakie mamy względem niego oczekiwania, jakie potrzeby (oprócz transportu) zaspokoi nasz nowy nabytek i jakie mamy możliwości finansowe. Innego samochodu potrzebuje rodzina z 3 dzieci, a innego singiel, który uwielbia sporty ekstremalne. Nie bez znaczenia jest także cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za swój pojazd. Dla niektórych auto ma tak istotne znaczenie, że wolą się zadłużyć nawet ponad swoje możliwości, aby tylko spełnić swoje marzenie. Z kolei spora grupa osób kieruje się bardziej niezawodnością i bezawaryjnością pojazdu niż jego wyglądem, czy prestiżem, który za nim stoi.

Dlatego warto zdefiniować cechy samochodu, na których zależy nam najbardziej i tym sposobem dopasować rodzaj pojazdu, jego markę i model do naszych potrzeb. Kolejnym niezmiernie istotnym czynnikiem są nasze finansowe zasoby. Naturalnie samochód możemy kupić za gotówkę, sfinansować za pomocą leasingu, czy kredytu na samochód. Więcej informacji o kredycie na samochód znajdziemy, klikając link https://lendup.pl/kredyt-na-samochod/. Niemniej jednak zawsze musimy obliczyć, jak wysoką ratę możemy spłacać miesięcznie. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że niektóre kredyty wymagają wkładu własnego, który może sięgać nawet połowę wartości kupowanego auta.

Opcje finansowania zakupu samochodu

Przyjęło się, że samochód do użytku indywidualnego można kupić jedynie ze środków własnych lub za pomocą kredytu na samochód. Jednak obecnie dostępny jest także leasing samochodowy i długoterminowy najem samochodu. W obu przypadkach z rozwiązania tego mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prywatne, czyli konsumenci. Nie wszyscy jednak wiedzą o tej możliwości, a z drugiej strony część osób zdecydowanie preferuje wykup środka transportu na własność – czego nie obejmuje leasing czy najem długoterminowy. Naturalnie po zakończonej umowie leasingowej, leasingobiorca ma prawo pierwokupu pojazdu. Może także oddać samochód i podpisać nową umowę na inny np. nowszy pojazd lub całkowicie zrezygnować z usług leasingodawcy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku najmu długoterminowego.

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać kredyt na samochód?

Wymagania stawiane przez banki możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej są wytyczne, które musi spełnić każdy konsument, aby otrzymać jakikolwiek kredyt. Są to przede wszystkim wymogi formalne w tym ukończenie 18. roku życia, posiadanie dowodu osobistego i zamieszkanie na terenie Polski. Drugim typem wymagań są te związane z możliwościami finansowymi potencjalnego kredytobiorcy i jego rzetelnością. W tym celu banki na ogół chcą, aby wnioskodawca dostarczył zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu od pracodawcy. Sprawdzają również bazy informacji kredytowej i bazy dłużników, aby wyeliminować osoby, które są nadmiernie zadłużone lub nie wywiązują się ze swoich zobowiązań w terminie. Ta grupa kryteriów ustalana jest przez każdy bank indywidualnie. Co oznacza, że jeden bank może odrzucić wniosek konsumenta, a drugi udzieli finansowania.

Kredyt na samochód jest tzw. kredytem celowym. Oznacza to, że konsument otrzyma dodatkowe środki na zakup konkretnego pojazdu. Nie wystarczy wpisać we wniosku, że pieniądze przeznaczymy na zakup samochodu osobowego. Koniecznie musimy wpisać w formularzu kredytowym wszystkie dane identyfikacyjne kupowanego samochodu. Do danych tych należy: marka, model, rocznik, numer nadwozia, czyli numer VIN. Ponadto należy przedstawić następujące dokumenty:

  • Kserokopię stałego dowodu rejestracyjnego pojazdu lub karty pojazdu (jeśli została wydana),
  • Potwierdzenie zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub faktura, która potwierdzi dokonaną transakcję,
  • Zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu do rejestru zastawów,
  • Numer rachunku bankowego sprzedawcy pojazdu.

Większość banków udziela konsumentowi ubiegającemu się o kredyt na samochód promesy kredytowej ważnej np. 60 dni. Dzięki temu sprzedawca pojazdu otrzyma potwierdzenie, że kupujący otrzyma pieniądze na sfinalizowanie transakcji. Więcej informacji o tym, czym jest promesa i do czego jest wykorzystywana przeczytasz na stronie internetowej lendup.pl.

Jak uzyskać kredyt na samochód bez kłopotów?

Otrzymanie kredytu na samochód wymaga od wnioskodawcy spełnienia określonych kryteriów. W związku z tym, że spłata kredytu samochodowego może przebiegać na kilka sposobów, należy się upewnić, który rodzaj kredytu jest odpowiedni do naszej sytuacji materialnej.

Kredyt 50/50 lub 40/60 wymaga wkładu własnego w wysokości 50 bądź 40 procent od wartości kupowanego auta. Innym popularnym kredytem na samochód, który również wymaga wkładu własnego, jest kredyt z ratą balonową. Ten rodzaj zobowiązania spłaca się w niewielkich ratach składających się gównie z odsetek przez cały okres kredytowania. Dopiero w ostatniej racie spłaca się pożyczony kapitał. W obu przypadkach wnioskodawca musi posiadać środki na zaspokojenie wkładu własnego. Na szczęście dla tych osób, które nie zgromadziły odpowiedniego kapitału, banki oferują kredyt na samochód, który zbliżony jest do kredytu gotówkowego. Oznacza to, że nie jest konieczne posiadanie wkładu własnego, a kredyt spłaca się w miesięcznych ratach. Już sam dobór odpowiedniego finansowania pozwala na jego szybsze otrzymanie.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest zdolność kredytowa. Za zdolność kredytową uznaje się możliwość spłaty zobowiązania w wyznaczonym w umowie terminie. Jeżeli wnioskodawca będzie ubiegał się o kredyt przewyższający jego zdolność kredytową, może liczyć się z decyzją odmowną banku. Dlatego tak ważne jest samodzielne obliczenie swoich finansowych możliwości.

Kolejnym kluczowym elementem przy udzielaniu finansowania przez banki jest historia kredytowa. Przed złożeniem wniosku do banku warto sprawdzić swoją sytuację w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki raportowi BIK konsument może sprawdzić swoją wiarygodność finansową. W przypadku błędnego wpisu w BIK konsument ma również szansę na skorygowanie nieprawidłowości, co przyspieszy decyzję banku.

W przypadku braku wystarczającej zdolności kredytowej kredyt na samochód można wziąć z osobą, która cechuje się wyższą zdolnością kredytową. Dla banku nie ma znaczenia, czy jest to rodzic, partner, czy znajomy głównego kredytobiorcy. Bank musi się jednak upewnić, że kredytobiorcy są w stanie spłacić swój dług bez przeszkód.

 (artykuł sponsorowany)