Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Końskie (Św Mikołaja)
Dziś jest: Poniedziałek, 17 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Majdów: parafianie deklarują pomoc przy odbudowie plebanii

niedziela, 25 kwietnia 2021 11:38 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Wierni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Majdowie koło Szydłowca zadeklarowali wsparcie przy odbudowie plebanii, która została zniszczona w wyniku pożaru. Do zdarzenia doszło w sobotę, 24 kwietnia.

Dorota Jakubczyk jest skarbnikiem Starostwa Powiatowego w Szydłowcu i radną Rady Miejskiej w Szydłowcu. - Dla parafian jest to przykra sytuacja. Odbyło się zebranie rad sołeckich i deklarujemy wsparcie przy odbudowie plebanii. Postaramy się zebrać ofiary – powiedziała Dorota Jakubczyk.

Pomoc deklarują również władze samorządowe, zarówno burmistrz Szydłowca Artur Ludew i starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki.

Ks. Marek Maciążek, proboszcz parafii poinformował, że plebania nadaje się do rozbiórki. - Dzisiaj czuję siłę, by trwać. Nie wolno się załamywać, choć wczoraj nie potrafiłem się nawet modlić, tylko patrzyłem na krzyż. Odbieram wiele głosów wsparcia, od parafian, księży z pobliskich parafii i naszych księży biskupów – powiedział ks. Maciążek.

W godzinach popołudniowych parafię odwiedził biskup radomski Marek Solarczyk.

Parafianie zadeklarowali wsparcie przy odbudowie plebanii. - To był słup ognia i dymu, to było straszne. Trzeba rozebrać plebanię, ale jestem przekonany, że wszyscy pomogą. Jesteśmy zgraną parafią. Jako wspólnota pomożemy – powiedział Tobiasz Zarzycki.

Pożar wybuchł w sobotę przed południem. Ogień pojawił się na nieużytkowanym poddaszu. Spłonęła część elewacji drewnianego budynku. Strażacy musieli skuć tynki, by nie doszło do kolejnego pożaru.

W akcji gaszenia ognia uczestniczyło 12 jednostek Państwowej i Ochotniej Straży Pożarnej. Plebania w Majdowie to drewniany budynek. Dach jest pokryty blachą. Nikomu nic się nie stało.