Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

KULTURA

Festiwal kulturalnych rozmaitości

poniedziałek, 17 września 2018 10:48 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MOK Amfiteatr
Elżbieta Warchoł

Liryczny folk, rowerowe przygody i powrót dwóch lubianych cykli - od czwartku do niedzieli Amfiteatr zaprasza w swoje podwoje na festiwal kulturalnych rozmaitości!

W czwartek, 20 września, Zuzanna – piosenka literacka z nutką folku. Świetny głos, znakomite teksty, gitara, pianino, akordeon i muzyka łącząca folk z nowoczesnymi aranżacjami – tymi słowami można określić Zuzannę Moczek, która wystąpi „Pod 13” w Amfiteatrze, w dawnej garderobie gwiazd (ul. Parkowa 1). - Zuzanna, wedle słownikowej definicji, jest wokalistką, multiinstrumentalistką i tekściarką, ale woli myśleć o sobie jako o dziewczynie piszącej piosenki. Tutaj liczy się każde słowo – jej autorska twórczość to piosenka literacka najwyższej próby, doprawiona odrobiną folkowych brzmień - zapowiada Paweł Błach, organizator koncertu. Tradycyjne formy muzyczne ubrane we współczesne spojrzenie oraz ekspresję tworzą ciekawą i spójną opowieść. Śpiewa, akompaniując na pianinie, gitarze i akordeonie. Na koncie ma kilkadziesiąt nagród najważniejszych krajowych festiwali piosenki artystycznej i występy w całym kraju. Na co dzień stara się żyć bez pośpiechu, na wsi, w bliskim kontakcie z naturą. Jest w trakcie prac nad debiutanckim albumem. Wstęp: 10 zł. Bilety na biletyna.pl i w kasie Amfiteatru. Liczba miejsc ograniczona. Początek koncertu o godz. 19.

 Raz się żyje – historie pisane rowerem

W sobotę, 22 września, MOK Amfiteatr rozpoczyna realizację projektów, które zwyciężyły w naszym „Inspiratorze kultury”. To inicjatywa, w której radomianie mogli zgłaszać swoje pomysły na kulturalne wydarzenia. Jednym z nich jest cykl spotkań z podróżnikami-rowerzystami „Raz się żyje – historie pisane rowerem”. Projekt zgłosiła Beata Jemiołowska. Pierwsze z nich nosi tytuł „Podróżowanie to szukanie baśni, czyli rowerem z Patagonii na Alaskę". - Usłyszymy, że daleki, obcy świat jest bliższy, niż nam się na co dzień wydaje, że ludzie są w nim zazwyczaj dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne. Że można cieszyć się z zimna, z deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu. I choć niekoniecznie trzeba w tym celu ruszać się z domu na drugi koniec świata, to podróż w niewymuszony sposób bardzo w tym odkrywaniu pomaga - zachęca Jemiołowska. Gościem pierwszej części spotkania będzie Piotr Strzężysz, który był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś go gdzieś pcha. Zazwyczaj wybiera miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor czterech książek, m.in. "Powidoków", nagrodzonych Bursztynowym Motylem i nagrodą Magellana.

Druga część spotkania upłynie pod hasłem „Kenia, Kirgizja, Kuba - odmienne klimaty, krajobrazy i kultura, poznane niezmiennie rowerem".   Naszymi gośćmi będą: Krzysztof Krzemieński i Dariusz Jodłowski. Krzysztof Krzemiński zwiedził już m.in. Andaluzję, Alzację, Szkocję, Danię, Norwegię, Chorwację, Saksonię, Ukrainę, Bawarię, Austrię, Słowenię, Islandię, Rumunię, Węgry, Czechy i Słowację, Gruzję, Iran, Kirgizję, Syrię, Jordanię, Laos, Wietnam, Maroko, Etiopię, Kenię, Kubę. Z Dariuszem Jodłowskim poznali się przy okazji kompletowania ekipy na wyjazd do Kirgizji w 2014 roku. Od tego czasu są podróżniczo niemal nierozłączni i odwiedzili razem jeszcze Szkocję, Czechy, Kenię i Kubę. Spotkanie jest częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 22 września to Dzień bez Samochodu. Dzięki MZDiK dojazd do Amfiteatru będzie możliwy stałymi liniami miejskimi 4, 11, 12 i 23 (do przystanków przy ulicach Warszawskiej lub Szarych Szeregów) oraz specjalną linią M kursującą z Michałowa do dworca PKP i z powrotem. Tego dnia cała komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów. Wstęp wolny. Początek o godz. 16. Spotkania z tego cyklu odbywać się będą w „Kawiarni Artystycznej” Amfiteatru przy ul. Parkowej 1.

Zawirowania Radomskie - powiśle radomsko-kieleckie

Również w sobotę, 22 września, MOK Amfiteatr zaprasza razem z Radomską Inicjatywą Oberkową na wyjątkowe Zawirowania Radomskie - cykl dedykowany jest popularyzowaniu muzyki tradycyjnej regionu radomskiego i jego pogranicza. - Wyjątkowe, bo pierwsze po wakacjach, a także pierwsze wydarzenie z nową koncepcją, na którą składają się: większe skupienie na poszczególnym fragmencie regionu pod względem wykonawców i repertuaru, oraz na rozszerzonej ofercie warsztatowej. Czyni to nasze wydarzenia jeszcze bardziej wyjątkowymi. To będzie również pierwsze wydarzenie, na którym zabrzmi muzyka od strony Wisły, a dokładnie z powiśla radomsko-kieleckiego. Więc oprócz oberków i polek, usłyszymy też urocze powiślaki. Oczywiście grane jeszcze będą walczyki, fokstroty i tanga - zaprasza Czesław Pióro. Na wydarzenie składają się warsztaty z wiejskimi mistrzami i koncert do tańca, które odbędą się w budynku Scena Obozisko na ul. Śniadeckich 2. WARSZTATY (WSTĘP WOLNY - OBOWIĄZUJĄ ZAPISY): - Taneczne ze Zdzisławem Kwapińskim ze Zwolenia/Radomia: godz. 12:30 - 15:00 - Gry na akordeonie z Barbarą Michalec z Ciszycy Dolnej: godz. 12:30 - 15:00 - Przyśpiewkowe z Kazimierzem Pastuszką z Rzeczniowa: godz. 16:00 - 18:30 - Gry na trąbce ze Stanisławem Wtorkowskim z Duranowa: godz. 16:00 - 18:30

KONCERT DO TAŃCA (WSTĘP PŁATNY - BILET 10 zł): godz. 19:00 - 1:00. Zagrają: - Kapela Zdzisława Kwapińskiego ze Zwolenia/Radomia: Zdzisław Kwapiński - śpiew, saksofon, skrzypce; Krzysztof Deja - akordeon; Tadeusz Sałbut - skrzypce, saksofon; Adam Skowroński - baraban. - Wesoła Czwórka z Tarłowa: Barbara Michalec - akordeon; Stanisław Wtorkowski - trąbka; Czesław Szymanek - kornet; Kazimierz Gaweł - baraban. - Orkiestra Taneczna Bonanza: Zuzanna Zimończyk - śpiew, trąbka; Jakub Zimończyk - harmonia trzyrzędowa; Filip Majerowski - puzon; Paweł Nowicki - baraban.

NA ZABAWĘ TANECZNĄ BILET 10 ZŁ NA WARSZTATY WSTĘP WOLNY - OBOWIĄZUJĄ ZAPISY e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Republika Radomska i Radomską Inicjatywę Oberkową we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury AMFITEATR. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie „Kultura ludowa i tradycyjna”. Projekt jest realizowany w ramach wniosku "Radomska Inicjatywa Oberkowa 2018" Osoby spoza Radomia, potrzebujące noclegu, mogą skorzystać np. z: http://rynek6.radom.pl/ http://www.ssmradom.pl/

http://www.hostel.radom.pl/ http://avatar.dobrynocleg.pl/http://www.avatarnoclegi.pl/ Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Wkręć się w teatr: Teatr Barnaby „Baśń o rycerzu bez konia”

 W niedzielę, 23 września, do Kuźni Artystycznej powraca ulubiony cykl małych teatromaniaków - "Wkręć się w teatr". Teatr Barnaby z Gdańska zaprosi do Kuźni Artystycznej na „Baśń o rycerzu bez konia”. Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia... Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie... „Baśń o rycerzu bez konia” autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się na wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka. Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki - marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec - lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu. Scenariusz: Marta Guśniowska; lalki: Robert Poryziński; animacja: Marcin Marzec. Spektakle o godz. 10 i 12. Bilety: 10 zł pojedyncze,   30 zł rodzinne (3 dzieci+2 dorosłych) na biletyna.pl i w kasie Kuźni Artystycznej (ul. Daszyńskiego 5).

 

Zapraszamy do nas: