Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

KULTURA

„Ale dżaz!...”

piątek, 02 października 2020 15:56 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MLIM w Szydłowcu
Elżbieta Warchoł

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otworzyło nową wystawę „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”.

W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu we wtorek, 29 września otwarta została nowa wystawa czasowa pt: „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”. Jest to kolejna wystawa o tematyce instrumentologicznej, koncentrującej się wokół jednego typu instrumentów i roli jaką odgrywa w świecie muzyki tradycyjnej. Wystawa jest częścią większego projektu pod tym samym tytułem, realizowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po oficjalnym powitaniu gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządów i instytucji kultury oraz przyjaciele Muzeum, głos zabrały Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – dr Aneta Oborny oraz kurator wystawy a zarazem koordynator projektu – Karolina Anna Pawłowska. Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja wydawnictwa – katalogu pod tym samym tytułem, będącego małym kompendium wiedzy na temat ludowych perkusji i membranofonów. Wystawa Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu podzielona jest na sześć głównych części. Prezentowane są na niej gównie różne instrumenty membranowe – od prostych bębenków jedno i dwumembranowych, poprzez bębny o różnych gabarytach i różnym stopniu komplikacji konstrukcyjnej, po koncentrujące główną uwagę tzw. dżazy – ludowe perkusje, popularne w muzyce ludowej szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku, jako efekt dialogu tradycji z ówczesnymi trendami muzycznymi, kierującymi uwagę świata muzycznego na rytm. Jedną z interaktywnych atrakcji wystawy jest, wykonany na zamówienie muzeum przez Jana Wochniaka z Kłudna dżaz, na którym zwiedzający wystawę może spróbować zagrać, do muzyki ludowej płynącej z playbacku i poczuć się jak członek kapeli ze zdjęcia. Całość dopełniają różnego typu multimedia, w tym filmy, stanowiska do odsłuchu muzyki ludowej, zabawki muzyczne stworzone podczas warsztatów budowy w ramach wspomnianego projektu, fotogramy udostępnione przez Państwa Bieńkowskich z Fundacji Muzyka Odnaleziona. Część obiektów umieszczonych pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Etnograficznego w Poznaniu – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz od Pana Zdzisława Sochy, gospodarza „Sochowej Zagrody” Ludowego Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej.Podczas uroczystości nie mogło również zabraknąć akcentu muzycznego. Specjalnie na otwarcie nowej wystawy czasowej wystąpili: Kapela Dobrzeliniaków z Żychlina oraz zespół Artur Dutkiewicz TRIO. W programie znalazły się oberki, kujawiaki i mazurki, ale nie zabrakło również utworów z najnowszej płyty Artur Dutkiewicz Trio „Traveller” z elementami polskiej muzyki ludowej oraz world music.

Kurator, scenariusz: Karolina A. Pawłowska. Koncepcja: dr Aneta Oborny. Aranżacja plastyczna: Marta Majewska. Wystawa czynna dla zwiedzających od 30 września 2020 r. do października 2021 r.

Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. ( info: Patrycja Suwara Specjalista ds. promocji i marketingu Dział Edukacji, Promocji i Wydawnictw Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu)