Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

Muzea

Unikalne fotografie w Muzeum Wsi Radomskiej

piątek, 14 maj 2021 14:30 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W Muzeum Wsi Radomskiej odbył się wernisaż fotografii Artura Tabora. Prace będzie można oglądać do 31 sierpnia.

Wystawa znajduje się w kurniku dworskim z Konar. Znajdziemy tam 20 prac Artura Tabora.

- To jest niewielki fragment ogromnej pracy pana Artura Tabora - radomianina, który pasjonował się fotografiką przyrody. Myślę, że to, co prezentujemy w naszym kurniku z Konar przypadnie wszystkim do gustu. Warto to zobaczyć, bo ten artysta zasługuje na to, aby prezentować jego prace - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

W wernisażu wziął udział także Sylwester Chołast, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

- Miałem przyjemność, że znałem pana Artura Tabora. Był wielkim pasjonatem przyrody. Bardzo trudno fotografować przyrodę, bo to bardzo zwiewne obiekty. Trzeba poświęcić bardzo dużo czasu, żeby zrobić dobre zdjęcie - mówi.

Jolanta Tabor, wdowa po zmarłym Arturze Taborze mówi, że pasja do fotografowania u jej męża zrodziła się już w latach młodości.

-Pasja zrodziła się najpierw z podglądania przyrody w dzieciństwie. Później chciał to, co zobaczył, przenieść na kliszę fotograficzną i podzielić się emocjami z innymi - powiedziała Jolanta Tabor.

Artur Tabor - urodził się 31 sierpnia 1968 roku w Radomiu. W 1987 r. ukończył II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu. W 1992 roku ukończył Wyższą Szkołę Rolniczo-Pedagogiczną w Siedlcach (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny). Należał do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Jego prace można było podziwiać na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach fotograficznych. Współpracował z czasopismami o tematyce przyrodniczej, min.: "Zwierzaki", "National Geographic". Był autorem 7 albumów fotograficznych "Bug. Nadbużańskie Podlasie", " Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice","Kathmandu-Szkice", "Królestwo Dzikich Gęsi" (wspólny projekt z Przemysławem Szymońskim), "Bug - pejzaż nostalgiczny", "Wisła - królowa rzek". Jego najwybitniejszym dziełem był album "Sowy Polski", do którego materiał zbierał ponad 8 lat. Od 1998 roku zajmował się również realizacją filmów o tematyce przyrodniczej. Zrealizował 8 filmów, m.in. "Podlaski Przełom Bugu", "Góry Stołowe", "Małopolski przełom Wisły". Dwa tytuły "Czerwone bagno" i "Sowy Polski" zostały ukończone po jego śmierci. Od 2008 roku był jednym z prowadzących cykl filmów dokumentalnych dla TVP o polskiej przyrodzie "Dzika Polska". Zginął tragicznie w Mongolii. Senat RP w uznaniu zasług odznaczył go pośmiertnie medalem "Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem". 10 maja 2019 roku Radni Gminy Jedlnia-Letnisko nadali Arturowi Taborowi tytuł honorowego obywatela.