Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Wtorek, 02 lipca 2024

Artysta tygodnia

WAWELE

poniedziałek, 06 czerwca 2016 08:46 / Autor: Robert Kłos
Robert Kłos

Wawele, zespół znany z takich przebojów jak "Biały latawiec" i "Zostań z nami melodio", powstał pół wieku temu, w 1966 r. w Krakowie. Jego założycielem, a jednocześnie pierwszym wokalistą był Lech Palca-Palczyński. Grupa karierę rozpoczęła od udziału w konkursach muzycznych i festiwalach (zaśpiewali m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Muzyki w Jeleniej Górze, Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu) oraz koncertów w klubach studenckich. Występy te przyniosły im sporą popularność. W 1969 r. zespół nagrał pierwsze piosenki, które emitowane były w radiu. 

Rok 1971 okazał się przełomowy dla Waweli. To wtedy do zespołu dołączył Jan Wojdak - kompozytor, wokalista i gitarzysta, który z czasem stał się filarem grupy. Wojdak jest też autorem najważniejszych sukcesów zespołu. Początkowo był drugim, obok Marka Kulisiewicza, wokalistą, a od 1978 roku stał się liderem grupy.  

Wkrótce Wawele zaczęły nagrywać płyty. Pierwszy krążek ukazał się w 1974 r. i nosił tytuł "Niebieskie dni". Dwa lata później pojawił się kolejna płyta - "Daj mi dzień". Kolejną płytę grupa nagrała w 1980 r., wtedy też zespół zmienił nazwę na Wawele i Jan Wojdak.  Do 2000 r. ukazało się jeszcze pięć premierowych płyt oraz trzy z największymi przebojami i jedna z kolędami. Grupa istnieje do dziś, ale swoje największe sukcesy święciła w lata 1978-1980. To wtedy zespół nagrał i wylansował swoje wielkie przeboje: "Biały latawiec", "Nie szkoda róż" i "Zostań z nami melodio". 

Wawele doczekały się też filmów dokumentalnych o sobie - dwa z nich zrealizował znany dokumentalista Grzegorz Dubowski ("Zostań z nami melodio" w 1979 r. i "Na strunach gitary" w 1987 r.), a w 2002 r. Leszek Bonar zrealizował film "30 lat Waweli".